Mirziyoyev va Vuchich O‘zbekiston-Serbiya hamkorligini mustahkamladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-oktyabr kuni Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan muzokara o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash va rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Prezident Mirziyoyev Serbiya rahbarini samimiy qutlar ekan, o‘zaro munosabatlarning yangi bosqichga ko‘tarilishi va ikki mamlakat do‘stligi mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.
Diplomatik aloqalarning 30 yilligi nishonlanayotgan yilda rasmiy tashrifning tarixiy ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. O‘zbekiston va Serbiya xalqlari o‘xshash mentalitetga ega bo‘lib, bu hamkorlikning asosini yanada mustahkamlaydi.
Muzokaralarda tovar ayirboshlashni oshirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari, raqamlashtirish, agrosanoat va turizm sohalarida keng ko‘lamli hamkorlik dasturini ishlab chiqish masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, Markaziy Osiyo va Bolqon mintaqalari o‘rtasida yangi transport yo‘laklarini, ayniqsa Transkaspiy koridorini rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida kelasi yilda Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi o‘tkazilishi bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bundan tashqari, mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев и Вучич укрепили сотрудничество между Узбекистаном и Сербией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 октября провёл переговоры с Президентом Сербии Александром Вучичем. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались перспективы дальнейшего укрепления и развития практического сотрудничества между двумя государствами. Президент Мирзиёев тепло поздравил сербского лидера, выразив уверенность в выходе двусторонних отношений на новый уровень и укреплении дружбы между двумя странами.
Отмечена историческая значимость официального визита в год празднования 30-летия дипломатических отношений. Народы Узбекистана и Сербии обладают схожим менталитетом, что дополнительно укрепляет основу сотрудничества.
В ходе переговоров рассмотрены вопросы увеличения товарооборота, разработки масштабной программы сотрудничества в машиностроении, фармацевтике, химической промышленности, информационных технологиях, цифровизации, агропромышленном комплексе и туризме. Также подчеркнута важность развития новых транспортных коридоров между регионами Центральной Азии и Балкан, особенно Транскаспийского коридора.
Для дальнейшего развития экономического сотрудничества достигнута договорённость о проведении в следующем году в Ташкенте первого заседания Межправительственной комиссии. Кроме того, обсуждались вопросы сотрудничества в области трудовой миграции, культурно-гуманитарной сферы и образования.
Лидеры обменялись мнениями по актуальным вопросам регионального и международного значения (источник: zamin.uz).