O‘zbekiston va Serbiya Birinchi xonalari uchrashuvi
28 oktyabr kuni Toshkent shahridagi Ko‘ksaroy qarorgohida muhim diplomatik voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchich va uning rafiqasi Tamara Vuchich rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keldi. Ushbu tashrif doirasida O‘zbekiston Birinchi xonimi Ziroat Mirziyoyeva Serbiya Birinchi xonimi Tamara Vuchich bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi insoniy, madaniy va ma’naviy aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi. Norasmiy suhbat davomida ikki mamlakat xalqlarini bog‘lovchi umumiy qadriyatlar, xususan madaniyat, ta’lim va gumanitar sohalardagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Ziroat Mirziyoyeva O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy va ilmiy loyihalar haqida ma’lumot berdi. Tamara Vuchich esa Serbiyada ayollar faolligi va bolalar huquqlarini himoya qilish sohasidagi ishlar bilan tanishtirdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarilayotganini qayd etib, xalqlar orasidagi do‘stlik, ishonch va anglashuvni mustahkamlash zarurligini ta’kidlashdi. Uchrashuv yakunida Ziroat Mirziyoyeva va Tamara Vuchich O‘zbekiston xalq amaliy san’ati va milliy an’analarini namoyish etishga tashrif buyurdi.
Mehmonlarga mahalliy hunarmandlar tomonidan tayyorlangan gilamlar, zargarlik buyumlari va atlas-adraslar taqdim etildi. Shuningdek, milliy liboslardagi raqs va qo‘shiqlar ham katta taassurot qoldirdi.
Uchrashuv samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi. Ikki mamlakat birinchi xonalari kelgusida madaniy va ijtimoiy sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirishga intilishini bildirdi.
Ushbu muloqot nafaqat diplomatik, balki insonparvarlik do‘stligining ramzi sifatida tarixda muhim o‘rin egallaydi. Manba: zamin.uz

Встреча первых леди Узбекистана и Сербии
28 октября в резиденции Куксарой в Ташкенте произошло важное дипломатическое событие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Сербии Александр Вучич и его супруга Тамара Вучич прибыли в Узбекистан с официальным визитом. В рамках этого визита первая леди Узбекистана Зироат Мирзиёева встретилась с первой леди Сербии Тамарой Вучич.
На встрече было подчеркнуто важность дальнейшего развития гуманитарных, культурных и духовных связей между двумя странами. В ходе неформального разговора обсуждались общие ценности, связывающие народы двух стран, в частности вопросы сотрудничества в области культуры, образования и гуманитарной сферы.
Зироат Мирзиёева рассказала о социальных и научных проектах, реализуемых в Узбекистане. Тамара Вучич познакомила с деятельностью в Сербии по активизации роли женщин и защите прав детей.
Стороны отметили, что отношения между Узбекистаном и Сербией выходят на новый уровень, подчеркнув необходимость укрепления дружбы, доверия и взаимопонимания между народами. По окончании встречи Зироат Мирзиёева и Тамара Вучич посетили выставку узбекского народного прикладного искусства и национальных традиций.
Гостям были представлены ковры, ювелирные изделия и атлас-адрасы, изготовленные местными мастерами. Также национальные танцы и песни в традиционных костюмах произвели большое впечатление.
Встреча прошла в теплой и дружеской атмосфере. Первые леди двух стран выразили стремление в дальнейшем расширять сотрудничество в культурной и социальной сферах.
Этот диалог занимает важное место в истории не только как дипломатический, но и как символ гуманитарной дружбы. Источник: zamin.uz