Transport xizmatlari arzonlashadi: xarajatlar qisqartirilmoqda
O‘zbekiston hukumati davlat transport kompaniyalari xarajatlarini qisqartirish va xizmatlar narxini pasaytirish bo‘yicha keng ko‘lamli dastur boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jumladan, "O‘zbekiston temir yo‘llari", Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports kompaniyalariga xizmatlar tannarxini 20 foizga kamaytirish vazifasi yuklatildi. Ushbu chora mamlakat iqtisodiy samaradorligini oshirish va raqobatbardoshlikni kuchaytirish maqsadida ishlab chiqilgan strategiyaning bir qismi hisoblanadi.
Transport vaziri Ilhom Mahkamovning ma’lum qilishicha, xarajatlarni qisqartirish bo‘yicha topshiriq yil boshida kompaniyalarga berilgan. Bu borada aniq tadbirlar rejalari ishlab chiqilgan bo‘lib, vazifalarni bajarishning so‘nggi muddati 2025 yil oxiriga belgilangan.
Shu bilan birga, Transport vazirligi 2026 yil uchun yirik transport kompaniyalarining xarajatlarini optimallashtirish bo‘yicha alohida qaror qabul qilishni rejalashtirmoqda. Mazkur o‘zgarishlar aholiga ko‘rsatilayotgan transport xizmatlari narxining oshishi fonida amalga oshirilmoqda.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi bir yil ichida ichki yo‘nalishlarda yo‘lovchi aviabiletlar narxi 57,3 foizga oshgan. Bu ko‘rsatkich bo‘yicha ular faqat haydovchilik kurslari va sabzi narxining oshishidan keyin turadi.
Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuxrat Xudoyqulov aviabiletlar narxini ushlab turish va narx belgilash jarayonini qat’iy nazorat qilish bo‘yicha prezident topshirig‘i haqida ma’lum qilgan edi. May oyida esa Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi aviakompaniyalarga biletlar sun’iy tanqisligini yaratmaslik bo‘yicha ogohlantirish bergan.
Shundan so‘ng, ayrim ichki yo‘nalishlarda narxlarni pasaytirish e’lon qilindi. Bundan tashqari, aviabiletlar narxining oshishiga aviakerosin tanqisligi sabab bo‘layotgani ta’kidlangan.
Aviakerosin narxning yarmidan ko‘pini tashkil qilib, ushbu yoqilg‘i past haroratda muzlamasligi bilan ajralib turadi. Transformatsiya jarayonlari nafaqat narx siyosatini, balki boshqa sohalarni ham qamrab oladi.
Davlat transport kompaniyalari xalqaro reyting agentliklaridan kredit reytinglari olish yo‘lida ish olib bormoqda. Shuningdek, xaridlar tizimini audit qilish rejalashtirilgan.

Транспортные услуги подешевеют: расходы сокращаются
Правительство Узбекистана запустило масштабную программу по сокращению расходов государственных транспортных компаний и снижению цен на услуги. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, компаниям "Узбекские железные дороги", Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports поставлена задача снизить себестоимость услуг на 20 процентов. Эта мера является частью стратегии, разработанной с целью повышения экономической эффективности страны и усиления конкурентоспособности.
По словам министра транспорта Илхома Махкамова, задание по сокращению расходов было дано компаниям в начале года. Разработаны конкретные планы мероприятий, а конечный срок выполнения задач установлен на конец 2025 года.
Вместе с тем, Министерство транспорта планирует принять отдельное решение по оптимизации расходов крупных транспортных компаний на 2026 год. Эти изменения происходят на фоне роста цен на транспортные услуги, предоставляемые населению.
По данным Национального статистического комитета, за последний год цены на авиабилеты по внутренним направлениям выросли на 57,3 процента. По этому показателю они уступают только росту цен на курсы вождения и морковь.
Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худойкулов сообщил о поручении президента по удержанию цен на авиабилеты и строгому контролю за процессом ценообразования. В мае Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей предупредил авиакомпании о недопустимости создания искусственного дефицита билетов.
После этого было объявлено о снижении цен на некоторых внутренних направлениях. Кроме того, отмечается, что рост цен на авиабилеты вызван дефицитом авиационного керосина.
Авиакеросин составляет более половины стоимости и отличается тем, что не замерзает при низких температурах. Процессы трансформации охватывают не только ценовую политику, но и другие сферы.
Государственные транспортные компании работают над получением кредитных рейтингов от международных рейтинговых агентств. Также планируется аудит системы закупок.