1-noyabrdan ishsizlik nafaqasi va soliqlarda o‘zgarishlar
2025-yil 1-noyabridan boshlab mamlakatimizda bir qator muhim o‘zgarishlar amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarishlar iqtisodiy, ijtimoiy va ma’muriy sohalarni qamrab olib, davlat boshqaruvi va tadbirkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. **Ishsizlik nafaqasi to‘lash tartibidagi yangiliklar** Avgust oyida qabul qilingan Prezident farmoniga muvofiq, 1-noyabrdan ishsizlik nafaqasini to‘lash qoidalari o‘zgaradi.
Endilikda korxonalar nogironligi bor shaxslar, oilaviy zo‘ravonlik qurbonlari, kam ta’minlangan oilalar vakillari va yetimlar kabi fuqarolar uchun ish o‘rinlarining majburiy zaxirasini yaratishi shart. Ushbu rezerv ishchilar umumiy xodimlar sonining 3 foizidan oshmasligi kerak va bu talab 100 nafardan ortiq xodim ishlaydigan tashkilotlarga tatbiq etiladi.
Ishsizlik nafaqasi faqat mehnat shartnomasi bekor qilingan va oxirgi 5 yilda kamida 18 oy ishlagan fuqarolarga to‘lanadi. Agar shaxs 6 oy ichida murojaat qilsa, oxirgi ish haqi asosida 3 oy davomida nafaqa oladi.
Birinchi oyda 75 foiz, ikkinchi va uchinchi oylarda 50 foiz miqdorda to‘lanadi, lekin bu miqdor mehnat haqining eng kam miqdoridan 3 baravar ortiq bo‘lmasligi kerak. **Tadbirkorlar uchun yengilliklar** 1-noyabrdan yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun maxsus huquqiy rejim joriy etiladi.
Jarayonlarning barchasi, jumladan ro‘yxatdan o‘tish va soliq to‘lash, raqamli platformalar orqali amalga oshiriladi. Elektron hamyonlar tizimi joriy qilinib, tadbirkorlar uchun daromadlarni qabul qilish va to‘lovlarni amalga oshirish osonlashtiriladi.
Bank hisob raqami ochish majburiy emas. QR-kod va boshqa zamonaviy texnologiyalar orqali qulayliklar yaratiladi.
**Soliq yuki kamayadi** Aylanmasi 1 milliard so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar endilikda faqat aylanmadan 1 foiz soliq to‘laydi. Bu avvalgi tizimga nisbatan soliq yukini 3-4 barobar kamaytiradi.
Shuningdek, 20 ming tadbirkorga nisbatan soliq tekshiruvlari bo‘yicha jazo qo‘llanmasligi e’lon qilindi. Ular 1-noyabrgacha o‘z xatolarini ixtiyoriy ravishda tuzatish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
**Davlat boshqaruvida optimallashtirish** Prezidentning 4-oktyabrdagi farmoniga asosan, 1-noyabrdan davlat boshqaruvi tizimida 2141 ta shtat birligi qisqartiriladi. Bu islohotlar davlat funksiyalarini soddalashtirish, xususiy sektorni rivojlantirish va raqamli texnologiyalarni keng joriy etishga qaratilgan.
Shuningdek, qo‘mita va agentliklarda rahbar o‘rinbosarlari soni 16 taga kamaytiriladi. Ushbu islohotlar mamlakatni zamon talablariga moslashtirish, fuqarolar imkoniyatlarini kengaytirish va iqtisodiyotni rivojlantirishga xizmat qiladi.

С 1 ноября изменения в пособиях по безработице и налогах
С 1 ноября 2025 года в нашей стране будут реализованы ряд важных изменений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения охватят экономическую, социальную и административную сферы, ожидается, что они выведут государственное управление и предпринимательство на новый уровень. **Нововведения в порядке выплаты пособий по безработице** В соответствии с указом Президента, принятым в августе, с 1 ноября изменятся правила выплаты пособий по безработице.
Теперь предприятия обязаны создавать обязательный резерв рабочих мест для граждан с инвалидностью, жертв семейного насилия, представителей малообеспеченных семей и сирот. Размер этого резерва не должен превышать 3% от общего числа сотрудников и применяется к организациям с численностью работников более 100 человек.
Пособие по безработице выплачивается только гражданам, уволенным по трудовому договору и проработавшим не менее 18 месяцев за последние 5 лет. Если человек обратится в течение 6 месяцев, пособие будет выплачиваться в течение 3 месяцев на основе последней заработной платы.
В первый месяц выплата составит 75%, во второй и третий — по 50%, но эта сумма не должна превышать в 3 раза минимальный размер заработной платы. **Льготы для предпринимателей** С 1 ноября для индивидуальных предпринимателей и самозанятых вводится специальный правовой режим.
Все процессы, включая регистрацию и уплату налогов, будут осуществляться через цифровые платформы. Внедряется система электронных кошельков, упрощающая прием доходов и осуществление платежей для предпринимателей.
Открытие банковского счета не является обязательным. Создаются удобства с помощью QR-кодов и других современных технологий.
**Снижение налоговой нагрузки** Предприниматели с оборотом до 1 миллиарда сум теперь платят налог в размере 1% только с оборота. Это снижает налоговую нагрузку в 3-4 раза по сравнению с предыдущей системой.
Кроме того, объявлено, что в отношении 20 тысяч предпринимателей не будут применяться санкции по налоговым проверкам. Они смогут добровольно исправить свои ошибки до 1 ноября.
**Оптимизация государственного управления** В соответствии с указом Президента от 4 октября, с 1 ноября будет сокращено 2141 штатная единица в системе государственного управления. Эти реформы направлены на упрощение государственных функций, развитие частного сектора и широкое внедрение цифровых технологий.
Также количество заместителей руководителей в комитетах и агентствах будет сокращено на 16 человек. Эти реформы служат адаптации страны к современным требованиям, расширению возможностей граждан и развитию экономики.