O‘zbekiston va AQSH o‘rtasida yangi kelishuvlar imzolandi
AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliyaviy institutlari rahbarlari ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbati yakunida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlovchi bir qator kelishuvlar imzolandi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda AQSH Savdo vaziri Govard Latnik ishtirokida o‘tkazildi.
Imzolangan hujjatlar turli sohalarni qamrab olib, O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi. Xususan, quyidagi kelishuvlar e’tiborga molikdir: 1.
Geologiya vazirligi va “Denali Exploration Group” kompaniyasi o‘rtasida noyob yer elementlarini ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik kelishuvi imzolandi. 2.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hamda “Re Element Technologies” kompaniyasi noyob yer metallarini ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishdi. 3.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi “Flowserve” kompaniyasi bilan nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish bo‘yicha bitim tuzdi. 4.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “Valmont Industries Inc” kompaniyasi zamonaviy suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha kelishuvga erishdi. 5.
Raqamli texnologiyalar vazirligi va “Palo Alto Networks” kompaniyasi sun’iy intellekt sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha bitim imzoladi. 6.
“Uzairways” va “Boeing” kompaniyalari o‘rtasida samolyot yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzildi. 7.
“Datacrop” va “Luis Dreyfus Company” kompaniyalari soya mahsulotlarini yetkazib berish borasida shartnoma imzoladi. 8.
“O‘zsanoateksport” va “Cargill” kompaniyasi paxta yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Mazkur kelishuvlar O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Bu esa ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning yanada chuqurlashuvi va strategik sheriklikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Manba: One.uz.

Узбекистан и США подписали новые соглашения
По итогам круглого стола с участием руководителей ведущих компаний США, инвестиционных фондов и финансовых институтов были подписаны ряд соглашений, укрепляющих двустороннее сотрудничество. Мероприятие прошло при участии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Министра торговли США Говарда Латника.
Подписанные документы охватывают различные сферы и способствуют выводу экономических связей между Узбекистаном и США на новый уровень. В частности, заслуживают внимания следующие соглашения: 1.
Подписано соглашение о сотрудничестве между Министерством геологии и компанией «Denali Exploration Group» по добыче редкоземельных элементов. 2.
Фонд восстановления и развития и компания «Re Element Technologies» достигли соглашения о реализации проектов по добыче редкоземельных металлов. 3.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли заключило договор с компанией «Flowserve» о модернизации насосных станций. 4.
Министерство сельского хозяйства и компания «Valmont Industries Inc» договорились о внедрении современных технологий водосбережения. 5.
Министерство цифровых технологий и компания «Palo Alto Networks» подписали соглашение о расширении сотрудничества в области искусственного интеллекта. 6.
Между «Uzairways» и компанией «Boeing» заключён контракт на поставку самолётов. 7.
«Datacrop» и компания «Louis Dreyfus Company» подписали договор на поставку теневых продуктов. 8.
«O‘zsanoateksport» и компания «Cargill» достигли соглашения о поставках хлопка. Эти соглашения имеют важное значение для развития различных отраслей экономики Узбекистана.
Это способствует углублению экономического сотрудничества между двумя странами и укреплению стратегического партнёрства. Источник: One.uz.