Shifokorlar uchun yangi imtiyoz va qo‘shimcha to‘lovlar joriy etiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tibbiyot xodimlari va farmatsevtlarni qo‘llab-quvvatlash hamda rag‘batlantirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga muvofiq, 2026-yilning 1-yanvaridan va 1-aprelidan boshlab bir qator yangi imtiyozlar hamda qo‘shimcha to‘lovlar joriy etiladi. Mazkur chora-tadbirlar doirasida shifokorlar maoshiga 10 foiz qo‘shimcha ustama belgilanishi, ipoteka kreditining 25 foizini davlat tomonidan qoplash, xodimlarning farzandlarini o‘qitish xarajatlarini qoplash, shuningdek, 30 million so‘mgacha mukofotlar ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, ilmiy maqolalarni chop etish xarajatlari davlat hisobidan qoplanadi, shifokorlarga bepul davolanish va sanatoriy xizmatlari taqdim etiladi. Davlat tibbiyot muassasalarida ishlovchi xodimlar uchun besh kunlik ish haftasi kafolatlanadi.
Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan eng yaxshi shifokorlar, shifoxona va poliklinika rahbarlari o‘rtasida tanlov o‘tkaziladi. G‘oliblar qimmatbaho mukofotlar bilan taqdirlanadi.
Shuningdek, davlat xalqaro miqyosda yuqori reytingga ega ilmiy jurnallarda shifokorlarning maqolalarini chop etish xarajatlarini ham qoplaydi. 2026-yilning 1-aprelidan boshlab barcha davlat tibbiyot muassasalari besh kunlik ish haftasiga o‘tadi.
Biroq dam olish kunlari va bayramlarda navbatchilik tartibi saqlanadi. Ushbu dastur uchun har yili davlat byudjetidan qo‘shimcha 100 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi.
Dasturning amalga oshirilishi Bosh vazir Abdulla Aripov va Prezident Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Tohir Aliyev tomonidan nazorat qilinadi.

Для врачей вводятся новые льготы и дополнительные выплаты
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев утвердил дополнительные меры поддержки и стимулирования медицинских работников и фармацевтов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим решением, с 1 января и 1 апреля 2026 года будут введены ряд новых льгот и дополнительных выплат. В рамках этих мер предусмотрено установление 10-процентной надбавки к зарплате врачей, покрытие государством 25 процентов ипотечного кредита, возмещение расходов на обучение детей сотрудников, а также выделение премий до 30 миллионов сумов.
Кроме того, расходы на публикацию научных статей будут покрываться за счет государства, врачам предоставляется бесплатное лечение и санаторно-курортное обслуживание. Для сотрудников государственных медицинских учреждений гарантируется пятидневная рабочая неделя.
В честь Дня медицинского работника будет проведён конкурс среди лучших врачей, руководителей больниц и поликлиник. Победители будут награждены ценными призами.
Также государство покроет расходы на публикацию статей врачей в научных журналах с высоким международным рейтингом. С 1 апреля 2026 года все государственные медицинские учреждения перейдут на пятидневную рабочую неделю.
Однако в выходные и праздничные дни сохраняется дежурный режим. На реализацию этой программы ежегодно из государственного бюджета выделяется дополнительное финансирование в размере 100 миллиардов сумов.
Контроль за выполнением программы осуществляют Премьер-министр Абдулла Арипов и заместитель руководителя Администрации Президента Тохир Алиев.