Global Insurance litsenziyasi 6 oyga to‘xtatildi
Milliy istiqbolli loyihalar agentligi (MILA) tomonidan Global Insurance sug‘urta kompaniyasining litsenziyasi 6 oy muddatga to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror haqida agentlikning rasmiy veb-saytida e’lon qilingan. Qaror 8-noyabrdan boshlab kuchga kirgan.
Mazkur qaror asosida kompaniya amaldagi shartnomalar bo‘yicha faoliyatini davom ettiradi. Biroq yangi shartnomalar tuzish yoki mavjud shartnomalarni uzaytirish huquqiga ega emas.
Avvalroq, oktabr oyida MILA ushbu kompaniyaning litsenziyasini 10 kunga to‘xtatgan va 35 million so‘m miqdorida jarima belgilagan edi. O‘tgan yilda esa Global Insurance kompaniyasi avgust va aprel oylarida jami 72 million so‘m jarimaga tortilgan.
Kursiv Uzbekistan tomonidan 2023-yilda e’lon qilingan sug‘urta kompaniyalari reytingida Global Insurance «Umumiy sug‘urta» toifasida 27-o‘rinni egallagan. O‘sha davrda kompaniyaning aktivlari 57 milliard so‘mni tashkil etgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Global Insurance 2008-yilning aprel oyida tashkil etilgan. Joriy yilning 10-noyabr holatiga ko‘ra, kompaniyaning ustav kapitali 35 milliard so‘mni tashkil qilmoqda.

Лицензия Global Insurance приостановлена на 6 месяцев
Агентство национальных перспективных проектов (MILA) приостановило лицензию страховой компании Global Insurance на срок 6 месяцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение опубликовано на официальном сайте агентства. Решение вступило в силу с 8 ноября.
В соответствии с данным решением компания продолжит деятельность по действующим договорам. Однако она не имеет права заключать новые договоры или продлевать существующие.
Ранее, в октябре, MILA приостановило лицензию этой компании на 10 дней и наложило штраф в размере 35 миллионов сум. В прошлом году компания Global Insurance была оштрафована на общую сумму 72 миллиона сум в августе и апреле.
По рейтингу страховых компаний, опубликованному Kursiv Uzbekistan в 2023 году, Global Insurance заняла 27-е место в категории «Общее страхование». На тот момент активы компании составляли 57 миллиардов сум.
Известно, что Global Insurance была основана в апреле 2008 года. По состоянию на 10 ноября текущего года уставный капитал компании составляет 35 миллиардов сум.