O‘zbekistonda mehnat sohasida muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi qabul qilingan qonunga ko‘ra, xodimlarning ish vaqtidan tashqari mehnatiga to‘lanadigan haq oshirildi. Endilikda, ish vaqtidan tashqari ishlagan xodimlarga birinchi ikki soat uchun kamida 1,5 barobar, ikki soatdan ortiq vaqt uchun esa kamida ikki barobar miqdorida haq to‘lanishi belgilandi.
Bu o‘zgarish 2023-yil 11-noyabr kuni qabul qilingan 1095-sonli qonun asosida amalga oshirildi. Mazkur qonun xodimlarning huquqlarini himoya qilish, mehnat sharoitlarini zamonaviy talablar darajasiga moslashtirish va fuqarolarning mehnatga bo‘lgan qiziqishini oshirishni maqsad qilgan.
Shuningdek, qonunda xususiy bandlik agentliklari faoliyatini kengaytirish va Migratsiya agentligining vakolatlarini aniq belgilashga oid o‘zgarishlar ham aks ettirildi. Endilikda xususiy bandlik agentliklari ish izlovchilar uchun kasb va xorijiy tillarga o‘qitish kurslari tashkil qilishi, bu jarayonga xorijiy ish beruvchilarni jalb qilishi mumkin.
Bundan tashqari, ular depozit mablag‘laridan olinadigan foiz daromadlarini o‘zlari boshqarish huquqiga ega bo‘ldi. Qonunda yana bir muhim o‘zgarish kiritildi — ish vaqtidan tashqari mehnat qilish bo‘yicha yillik cheklov bekor qilindi.
Ilgari xodim yiliga 120 soatdan ortiq ishlay olmas edi, endi esa bu talab olib tashlandi. Mehnat kodeksidagi ushbu o‘zgarishlar ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi munosabatlarni yanada shaffof va adolatli qilishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shuningdek, yaqinda qabul qilingan boshqa qonun bilan O‘zbekiston fuqarolariga rasmiy ravishda ish tashlash huquqi ham kafolatlandi. Ma’lumot manbasi: One.uz.

Оплата за сверхурочную работу увеличена
Согласно новому принятому закону, увеличена оплата за сверхурочную работу сотрудников. Теперь работникам, работающим сверх установленного рабочего времени, за первые два часа выплачивается не менее чем в 1,5 раза больше, а за время свыше двух часов — не менее чем в 2 раза больше.
Это изменение было реализовано на основании закона №1095, принятого 11 ноября 2023 года. Данный закон направлен на защиту прав работников, приведение условий труда в соответствие с современными требованиями и повышение интереса граждан к труду.
Кроме того, в законе отражены изменения, касающиеся расширения деятельности частных агентств занятости и чёткого определения полномочий Агентства по миграции. Теперь частные агентства занятости могут организовывать курсы профессионального обучения и обучения иностранным языкам для соискателей работы, а также привлекать иностранных работодателей к этому процессу.
Кроме того, они получили право самостоятельно управлять процентными доходами от депозитных средств. В закон также внесено важное изменение — отменено годовое ограничение на сверхурочную работу.
Ранее сотрудник не мог работать сверх 120 часов в год, теперь это требование отменено. Эти изменения в Трудовом кодексе направлены на то, чтобы сделать отношения между работодателем и работником более прозрачными и справедливыми.
Также недавно принятым законом гражданам Узбекистана официально гарантировано право на забастовку. Источник информации: One.uz.