Yuta delegatsiyasi O‘zbekistonga hamkorlikni rivojlantirish uchun keldi
Yuta shtatining biznes vakillari va xayriya loyihalari rahbarlaridan iborat delegatsiya O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashrif Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan o‘tkazilgan uchrashuv yakunida kelishib olindi. Uchrashuv davomida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSh delegatsiyasi vakillari, jumladan, Iso Masihning Oxirgi davr avliyolari cherkovi oqsoqoli Devid Bednar, Stirling jamg‘armasi rahbari va AQShning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda O‘zbekiston va Yuta shtati o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar innovatsiyalar, tibbiyot, tog‘-kon sanoati, suv ta’minoti, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish va inklyuziv ta’lim sohalarida hamkorlik qilish masalalarini muhokama qilishdi. Uchrashuv chog‘ida mazkur yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma loyihalar ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. Manba: One.uz

Делегация Юты приехала в Узбекистан для развития сотрудничества
Делегация представителей бизнеса и руководителей благотворительных проектов штата Юта прибывает в Узбекистан с официальным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит был согласован по итогам встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Во время встречи обсуждались вопросы развития двустороннего сотрудничества.
Президент Шавкат Мирзиёев провёл встречу с представителями делегации США, в том числе с старейшиной церкви Святых последних дней Дэвидом Беднаром, руководителем фонда Стирлинг и послом США в Узбекистане. На встрече рассматривались возможности укрепления сотрудничества между Узбекистаном и штатом Юта, а также реализации новых проектов.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества в сферах инноваций, медицины, горнодобывающей промышленности, водоснабжения, развития женского предпринимательства и инклюзивного образования. В ходе встречи было достигнуто соглашение о разработке совместных проектов по этим направлениям.