O‘zbekiston va AQSH biznes aloqalari yangi bosqichda
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva 12-noyabr kuni AQSHning Yuta shtati biznes delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda delegatsiyaga Devid Bednar boshchilik qildi. Suhbat davomida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarilayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyevning AQSH fuqarolari uchun vizasiz tartibni joriy etish haqidagi qarori alohida qayd etildi. Ushbu qaror ishbilarmonlik va gumanitar aloqalarni kuchaytirishda muhim qadam bo‘lib xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, Prezident farmoniga binoan Amerika – O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi tashkil etilgani ma’lum qilindi. Ushbu kengashni muvofiqlashtirish maqsadida O‘zbekistonning AQSHdagi elchixonasi tarkibida maslahatchi-elchi lavozimi joriy etildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston rezidentlariga o‘z bank hisobvaraqlaridagi mablag‘larni AQSHda korxonalar ochish, ular faoliyatida ishtirok etish yoki filiallarini mablag‘ bilan ta’minlash uchun erkin o‘tkazish huquqi berildi. Uchrashuv davomida ushbu chora-tadbirlar tadbirkorlarning tashqi iqtisodiy faolligini oshirishga, AQSH bilan investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlashga va O‘zbekistonning zamonaviy, ochiq iqtisodiyotga ega davlat sifatidagi imijini shakllantirishga xizmat qilishi alohida qayd etildi.

Узбекистан и США бизнес-отношения на новом этапе
Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева 12 ноября провела встречу с бизнес-делегацией штата Юта США. Об этом сообщил Zamin.uz.
Делегацию возглавлял Дэвид Беднар. В ходе беседы было отмечено, что отношения между Узбекистаном и США выходят на новый уровень.
Особое внимание на встрече было уделено решению Президента Шавката Мирзиёева о введении безвизового режима для граждан США. Было подчеркнуто, что это решение станет важным шагом в укреплении деловых и гуманитарных связей.
Также было сообщено, что в соответствии с указом Президента создан Американо-Узбекский совет по деловому сотрудничеству и инвестициям. Для координации работы совета в составе посольства Узбекистана в США введена должность советника-посла.
Кроме того, резидентам Узбекистана предоставлено право свободно переводить средства со своих банковских счетов для открытия предприятий в США, участия в их деятельности или финансирования филиалов. В ходе встречи было особо отмечено, что эти меры способствуют повышению внешнеэкономической активности предпринимателей, укреплению инвестиционного сотрудничества с США и формированию имиджа Узбекистана как современной и открытой экономики.