O‘zbekiston qog‘oz importi 49 ming tonnaga oshdi
2025 yilning yanvar-oktyabr oylari davomida O‘zbekiston 252,7 ming tonna qog‘oz va karton import qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Hisobotga ko‘ra, o‘tgan yilga nisbatan bu ko‘rsatkich 49 ming tonnaga oshgan.
Import qilingan mahsulotlarning umumiy qiymati qariyb 330 million AQSh dollarini tashkil etadi. Qog‘oz va karton asosan 66 davlatdan import qilingan bo‘lib, yetakchi yetkazib beruvchilar Rossiya (112,2 ming tonna) va Xitoy (91,9 ming tonna) bo‘ldi.
Shuningdek, Germaniya (10,1 ming tonna) va Belarus (8 ming tonna) ham beshlikdan joy olgan. Bundan tashqari, Finlandiyadan ham sezilarli miqdorda qog‘oz va karton olib kelingan.
Mazkur ko‘rsatkichlar mamlakatning qog‘oz va karton mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoji oshib borayotganini ko‘rsatadi. Import hajmining ortishi ushbu sohadagi talabni qoplash maqsadida amalga oshirilganini anglatadi.

Импорт бумаги в Узбекистан увеличился на 49 тысяч тонн
В период с января по октябрь 2025 года Узбекистан импортировал 252,7 тысячи тонн бумаги и картона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Государственном комитете статистики. Согласно отчету, по сравнению с прошлым годом этот показатель увеличился на 49 тысяч тонн.
Общая стоимость импортируемой продукции составляет около 330 миллионов долларов США. Бумага и картон в основном импортировались из 66 стран, при этом ведущими поставщиками стали Россия (112,2 тысячи тонн) и Китай (91,9 тысячи тонн).
Также в пятерку вошли Германия (10,1 тысячи тонн) и Беларусь (8 тысяч тонн). Кроме того, значительное количество бумаги и картона было импортировано из Финляндии.
Эти показатели свидетельствуют о растущей потребности страны в бумажной и картонной продукции. Увеличение объема импорта означает, что оно было осуществлено с целью удовлетворения спроса в данной сфере.