28-noyabr: O‘zbekistonda quruq va iliq ob-havo kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (“O‘zgidromet”) 28-noyabr kuni uchun ob-havo ma’lumotini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotga ko‘ra, juma kuni havo harorati biroz pasayishi mumkin. Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol sharqdan 3-8 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 3-5 daraja iliq, kunduzi esa 15-17 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ham havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi.
Harorat kechasi 3 daraja sovuqdan 2 daraja iliqqacha, kunduzi esa 7-12 daraja iliq bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, kunduzi esa 10-15 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Toshkent, Samarqand, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin.
Shamolning tezligi sharqdan 7-12 metr/sekund atrofida bo‘ladi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, ba’zi joylarda 2 darajagacha sovuq, kunduzi esa 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham ob-havo quruq bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi.
Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi esa 13-18 daraja iliq bo‘lishi prognoz qilingan. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, lekin ayrim hududlarda tuman tushishi mumkin. Shamolning tezligi sharqdan 5-10 metr/sekund bo‘ladi.
Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, ayrim joylarda 2 darajagacha sovuq, kunduzi esa 12-17 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Tog‘oldi va tog‘li hududlarda havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, ba’zi joylarda 2 darajagacha sovuq, kunduzi esa 10-15 daraja iliq bo‘ladi.
O‘zbekiston bo‘ylab noyabr oyining so‘nggi ish haftasida quruq ob-havo saqlanib qolishi kutilmoqda. “O‘zgidromet”ning ma’lum qilishicha, dekabr oyida harorat o‘rtacha ko‘rsatkichlardan biroz yuqori bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, 28-noyabr kuni juma namozidan so‘ng barcha masjidlarda jamoat bo‘lib, yomg‘ir so‘rab istisqo namozi o‘qilishi rejalashtirilgan. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.

28 ноября: В Узбекистане ожидается сухая и теплая погода
Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан («Узгидромет») опубликовал прогноз погоды на 28 ноября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, в пятницу температура воздуха может немного понизиться. В Ташкенте погода будет переменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3-8 метров в секунду. Температура ночью ожидается от +3 до +5 градусов, днем — от +15 до +17 градусов тепла.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области также ожидается переменчивая погода без осадков. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду.
Температура ночью будет от -3 до +2 градусов, днем — от +7 до +12 градусов тепла. В Бухарской и Навоийской областях осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду. Температура ночью ожидается от -2 до +3 градусов, днем — от +10 до +15 градусов тепла.
В Ташкентской, Самаркандской, Сырдарьинской и Джизакской областях погода будет переменчивой, осадков не ожидается. В некоторых местах возможен туман.
Скорость ветра будет около 7-12 метров в секунду с востока. Температура ночью от 0 до +5 градусов тепла, в некоторых местах до -2 градусов, днем — от +13 до +18 градусов тепла.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях также ожидается сухая погода без осадков. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду.
Температура ночью от 0 до +5 градусов тепла, днем — от +13 до +18 градусов тепла. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях погода будет переменчивой.
Осадков не ожидается, но в некоторых районах возможен туман. Скорость ветра будет с востока 5-10 метров в секунду.
Температура ночью от 0 до +5 градусов тепла, в некоторых местах до -2 градусов, днем — от +12 до +17 градусов тепла. В предгорных и горных районах погода будет переменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду. Температура ночью от 0 до +5 градусов тепла, в некоторых местах до -2 градусов, днем — от +10 до +15 градусов тепла.
По всей территории Узбекистана в последнюю рабочую неделю ноября ожидается сохранение сухой погоды. По данным «Узгидромета», в декабре температура может быть немного выше средних значений.
Кроме того, 28 ноября после пятничного намаза во всех мечетях планируется коллективное чтение молитвы истиска с просьбой о дожде. Источник информации: Узгидромет.