Davlat idoralari 2026-yildan to‘liq raqamlashtiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoyishiga asosan, 2026 yil 1 yanvardan boshlab davlat idoralarini to‘liq raqamlashtirish va ularning samaradorligini oshirishga qaratilgan “Byurokratiyani bartaraf etish – 2030” dasturi amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur davlat xizmatlarini soddalashtirish, ortiqcha rasmiyatchilikni kamaytirish va korrupsiya xavfini minimallashtirishni ko‘zda tutadi. Maqsad – zamonaviy, ochiq va inson manfaatlariga asoslangan boshqaruv tizimini shakllantirishdir.
Dasturning asosiy yo‘nalishlari aholi va tadbirkorlik subyektlariga qulaylik yaratishni o‘z ichiga oladi. Davlat xizmatlaridan foydalanish jarayonini osonlashtirish, biznesni qo‘llab-quvvatlash hamda xorijiy sarmoyalarni jalb etishga sharoit yaratish dasturda muhim o‘rin tutadi.
Shu bilan birga, raqamli boshqaruv tizimi orqali O‘zbekistonning xalqaro maydondagi ijobiy imijini mustahkamlash va keraksiz byurokratik tartiblarni bartaraf etish rejalashtirilgan. Dasturni amalga oshirish uchun Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi huzurida Maxsus loyiha markazi tashkil etiladi.
Ushbu markaz xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikda dastur bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqadi va amalga oshirilgan ishlar haqida Prezidentga muntazam hisobot beradi. Shuningdek, byurokratiyani qisqartirishga oid takliflarni muhokama qilish va samaradorlikni baholash maqsadida Zero Bureaucracy nomli raqamli platforma ishga tushiriladi.
Farmoyishga ko‘ra, dastur ijrosini o‘z vaqtida va samarali tashkil etish uchun davlat tashkilotlari rahbarlariga shaxsiy javobgarlik yuklatilgan. Agentlik bir oy ichida loyiha ofisi faoliyatini yo‘lga qo‘yishi va Milliy mukofot tanlovining reglamentini ishlab chiqishi lozim.

Государственные учреждения будут полностью цифровизированы с 2026 года
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан, с 1 января 2026 года будет реализована программа «Исключение бюрократии – 2030», направленная на полную цифровизацию государственных учреждений и повышение их эффективности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная программа предусматривает упрощение государственных услуг, сокращение излишней формальности и минимизацию риска коррупции. Цель – формирование современной, открытой и ориентированной на интересы человека системы управления.
Основные направления программы включают создание удобств для населения и субъектов предпринимательства. В программе важное место занимает упрощение процесса пользования государственными услугами, поддержка бизнеса и создание условий для привлечения иностранных инвестиций.
Кроме того, планируется укрепление положительного имиджа Узбекистана на международной арене через систему цифрового управления и устранение ненужных бюрократических процедур. Для реализации программы будет создан Специальный проектный центр при Агентстве стратегического развития и реформ.
Этот центр совместно с международными партнерами разработает «дорожную карту» по программе и будет регулярно отчитываться перед Президентом о проделанной работе. Также будет запущена цифровая платформа Zero Bureaucracy для обсуждения предложений по сокращению бюрократии и оценки эффективности.
Согласно указу, за своевременную и эффективную организацию исполнения программы возлагается личная ответственность на руководителей государственных организаций. Агентство должно в течение месяца наладить работу проектного офиса и разработать регламент национального конкурса премий.
Общий контроль за исполнением программы возложен на советника Президента Сардора Умрзокова. Источник: One.uz