O‘zbekiston xalqaro metrik tizimga qo‘shildi
Yaqinda "Xalqaro metrik konvensiyaga O‘zbekiston Respublikasining qo‘shilishi to‘g‘risida"gi qonun qabul qilindi. Bu bilan mamlakat 1875-yilda imzolangan mazkur Konvensiyaning to‘laqonli ishtirokchisiga aylandi.
Ushbu qaror nafaqat rasmiy hujjat, balki metrologiya, fan, savdo va sanoat sohalarida sifat jihatidan yangi bosqichni boshlab beruvchi muhim qadam sifatida e’tirof etilmoqda. Xalqaro metrik konvensiyaga qo‘shilish orqali O‘zbekiston endi Xalqaro og‘irlik va o‘lchovlar byurosi (BIPM) faoliyatida ishtirok etadi.
Bu mamlakat uchun o‘lchov standartlarini jahon miqyosida yagona mezon asosida kelishib olish imkoniyatini taqdim etadi. Endilikda O‘zbekistonda amalga oshirilgan o‘lchovlar Konvensiya ishtirokchi davlatlari tomonidan tan olinadi.
Mazkur qaror tufayli milliy etalonlar xalqaro o‘lchov tizimiga moslashtiriladi. Masalan, massadan tortib uzunlik, harorat va vaqt kabi ko‘plab o‘lchov birliklari xalqaro standartlarga muvofiq ishlaydi.
Bu esa ichki va tashqi bozorda ishonchni oshiradi, shaffoflikni ta’minlaydi. Ayniqsa, texnik jihatdan eksport-import jarayonlarini soddalashtiradi, texnik to‘siqlarni kamaytiradi va mahsulot sifatini tasdiqlashni yengillashtiradi.
Bundan tashqari, sanoat, texnologiya, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot va boshqa ko‘plab sohalar uchun yangi imkoniyatlar yaratiladi. Kalibrlash va sertifikatlash jarayonlari soddalashgani sababli ishlab chiqaruvchilar xalqaro bozorga chiqishni osonlashtiradi.
Ilm-fan sohasida ham keng imkoniyatlar ochiladi. Mahalliy laboratoriyalar va tadqiqot institutlari xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashib ishlay boshlaydi.
Bu esa ilmiy-tadqiqot ishlarining sifatini oshiradi va innovatsion rivojlanishga turtki beradi. Mazkur qaror, shuningdek, investorlar ishonchini mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.
Xalqaro hamkorlar va yirik tashkilotlar O‘zbekiston mahsulotlari va sertifikatlariga katta ishonch bilan qaraydi, bu esa iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantiradi. Qisqacha aytganda, ushbu qonun qabul qilinishi O‘zbekistonning global iqtisodiy tizimga integratsiyalashuvini kuchaytiradi, sanoat, ilm-fan va texnologiya sohalarida yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.

Узбекистан присоединился к международной метрической системе
Недавно был принят закон «О присоединении Республики Узбекистан к Международной метрической конвенции». Таким образом, страна стала полноправным участником данной Конвенции, подписанной в 1875 году.
Это решение признаётся не только официальным документом, но и важным шагом, открывающим новый этап качества в области метрологии, науки, торговли и промышленности. Присоединяясь к Международной метрической конвенции, Узбекистан теперь участвует в деятельности Международного бюро мер и весов (BIPM).
Это даёт стране возможность согласовывать стандарты измерений на мировом уровне по единому критерию. Теперь измерения, проведённые в Узбекистане, признаются государствами-участниками Конвенции.
В результате этого решения национальные эталоны будут адаптированы к международной системе измерений. Например, многие единицы измерения — от массы до длины, температуры и времени — будут работать в соответствии с международными стандартами.
Это повышает доверие на внутреннем и внешнем рынках, обеспечивает прозрачность. Особенно упрощаются технические процессы экспорта и импорта, снижаются технические барьеры и облегчается подтверждение качества продукции.
Кроме того, создаются новые возможности для промышленности, технологий, сельского хозяйства, медицины и многих других сфер. Благодаря упрощению процессов калибровки и сертификации производителям становится легче выходить на международный рынок.
В научной сфере также открываются широкие возможности. Местные лаборатории и исследовательские институты начинают работать в соответствии с международными стандартами.
Это повышает качество научно-исследовательских работ и стимулирует инновационное развитие. Данное решение также играет важную роль в укреплении доверия инвесторов.
Международные партнёры и крупные организации с большим доверием относятся к продукции и сертификатам Узбекистана, что способствует дальнейшему развитию экономических связей. Короче говоря, принятие этого закона усиливает интеграцию Узбекистана в глобальную экономическую систему и открывает новые возможности в промышленности, науке и технологиях.