Soliq qarzi bo‘lganlarga elektr to‘lovi cheklanishi mumkin
O‘zbekistonda soliq intizomini kuchaytirish va qarzdorlikni kamaytirish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda 1 million so‘mdan ortiq soliq qarzi bo‘lgan fuqarolar uchun elektr energiyasi to‘lovlari cheklanishi mumkin. Bu chora Prezidentning 28-noyabr kuni qabul qilingan “Soliqlarning yig‘iluvchanligini oshirish va faol soliq to‘lovchilarni rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan.
Mazkur qarorga ko‘ra, soliq qarzi bo‘lgan fuqarolarning elektr energiyasi uchun billing tizimi orqali to‘lov imkoniyati vaqtincha to‘xtatiladi. Bundan tashqari, 2026-yil 1-yanvardan boshlab Namangan viloyatida yangi soliq boshqaruvi modeli sinov tariqasida joriy qilinadi.
Ushbu model jismoniy shaxslarning mol-mulk va yer soliqlari bo‘yicha qarzlarini undirish uchun billing mexanizmini qo‘llashni nazarda tutadi. Agar qarzdorlik 1 million so‘mdan oshsa, elektr energiyasi uchun to‘lov cheklanishi mumkin.
Sinov natijalari 2026-yilning 1-oktyabriga qadar tahlil qilinib, boshqa hududlarda ham tatbiq etish bo‘yicha takliflar Vazirlar Mahkamasiga taqdim etiladi. Shuningdek, qaror asosida fuqarolarning soliq qarzdorligi haqidagi ma’lumotlar bank va to‘lov tashkilotlarining mobil ilovalarida ko‘rsatiladi.
Har bir foydalanuvchi o‘z qarzini ilovalarning asosiy sahifasida kuzatib borishi va nazorat qilishi mumkin bo‘ladi. Ushbu jarayonda Markaziy bank Soliq qo‘mitasiga ko‘mak beradi.
Qayd etish lozimki, bunday tizim ilgari chiqindi xizmati bo‘yicha qarzdorlikni undirishda ham qo‘llanilgan edi. Masalan, “Toza makon” ma’lumotlari asosida qarzdorlarga SMS-xabarnomalar yuborilib, to‘lov amalga oshirilmasa, elektr energiyasi uchun to‘lov imkoniyati vaqtincha cheklangan edi.
Yangi soliq mexanizmi ham xuddi shunday raqamlashtirilgan boshqaruvni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi. Mutaxassislarning fikricha, ushbu chora-tadbirlar soliq to‘lash madaniyatini oshirish, davlat byudjeti tushumlarini barqarorlashtirish va moliyaviy intizomni mustahkamlashga yordam beradi.

Лицам с налоговой задолженностью может быть ограничена оплата за электроэнергию
В Узбекистане вводится новый порядок с целью усиления налоговой дисциплины и снижения задолженности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь для граждан с налоговой задолженностью свыше 1 миллиона сум может быть ограничена оплата электроэнергии. Эта мера предусмотрена решением Президента от 28 ноября «О мерах по повышению собираемости налогов и стимулированию активных налогоплательщиков».
Согласно данному решению, для граждан с налоговой задолженностью временно приостанавливается возможность оплаты электроэнергии через биллинговую систему. Кроме того, с 1 января 2026 года в Наманганской области в тестовом режиме будет внедрена новая модель налогового управления.
Данная модель предусматривает применение биллингового механизма для взыскания задолженности физических лиц по имущественным и земельным налогам. Если задолженность превышает 1 миллион сум, оплата электроэнергии может быть ограничена.
Результаты тестирования будут проанализированы до 1 октября 2026 года, после чего предложения по внедрению в других регионах будут представлены Кабинету Министров. Также на основании решения информация о налоговой задолженности граждан будет отображаться в мобильных приложениях банков и платежных организаций.
Каждый пользователь сможет отслеживать и контролировать свою задолженность на главной странице приложений. В этом процессе Центральный банк окажет поддержку Налоговому комитету.
Следует отметить, что подобная система ранее применялась для взыскания задолженности по услугам вывоза мусора. Например, на основе данных «Чистого пространства» должникам отправлялись SMS-уведомления, и при отсутствии оплаты временно ограничивалась возможность оплаты электроэнергии.
Новый налоговый механизм также направлен на внедрение цифрового управления. По мнению специалистов, эти меры помогут повысить культуру уплаты налогов, стабилизировать поступления в государственный бюджет и укрепить финансовую дисциплину.