Toshkentda obodonlashtirish ishlari davom ettirilmoqda
Toshkent shahrida 28-noyabr holatiga ko‘ra, shahar obodonlashtirish ishlari davom ettirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Umumiy uzunligi 496 kilometr bo‘lgan 206 ta ko‘cha yuvilib, daraxtlar va butalar tozalanib, shahar hududidan 3 ming tonnadan ortiq chiqindi olib chiqildi. Shuningdek, shaharda joylashgan 109 ta favvora ishga tushirildi.
Bundan tashqari, 108 ta maktab, 81 ta bolalar bog‘chasi, banklar va mijozlarga xizmat ko‘rsatish markazlari oldida sug‘orish tizimlari yo‘lga qo‘yildi. Bozorlar va yirik savdo markazlarida ham obodonlashtirish ishlari olib borilib, favvoralar va suv havzalari ishga tushirildi, tomlar, daraxtlar va sug‘orish tizimlari tozalandi.
Tekshiruvlar davomida bir qator qoidabuzarliklar aniqlangan. Jumladan, 84 nafar shaxs ogohlantirilgan bo‘lsa, 16 kishiga jami 32,96 million so‘m miqdorida jarima solingan.
Shuningdek, yuk tashish qoidalarini buzgan 127 ta yuk mashinasi aniqlanib, haydovchilarga qonuniy choralar ko‘rilgan. Barcha ishlar ikki smenada tashkil etilgan bo‘lib, shaharni toza va tartibli holda saqlash uchun doimiy ravishda chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

В Ташкенте продолжаются работы по благоустройству
По состоянию на 28 ноября в городе Ташкент продолжались работы по благоустройству. Об этом сообщил Zamin.uz.
Было вымыто 206 улиц общей протяжённостью 496 километров, очищены деревья и кустарники, вывезено более 3 тысяч тонн мусора с территории города. Кроме того, в городе запущено 109 фонтанов.
Также были установлены системы полива перед 108 школами, 81 детским садом, банками и центрами обслуживания клиентов. В рынках и крупных торговых центрах также проводились работы по благоустройству, были запущены фонтаны и водоёмы, очищены крыши, деревья и системы полива.
В ходе проверок выявлено ряд нарушений. В частности, 84 человека получили предупреждения, а 16 человек были оштрафованы на общую сумму 32,96 миллиона сумов.
Кроме того, выявлено 127 грузовиков, нарушивших правила перевозки грузов, в отношении водителей приняты законные меры. Все работы организованы в две смены, и постоянно предпринимаются меры для поддержания чистоты и порядка в городе.