4–5 dekabrda yomg‘ir havo sifatini yaxshilaydi
O‘zgidromet xizmati ma’lumotiga ko‘ra, Toshkentda 4–5 dekabr kunlari uzoq kutilgan yog‘ingarchilik kuzatiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kunlarda yengil yomg‘ir yog‘ib, shahar havosida to‘plangan changning tarqalishiga yordam beradi. Bu esa havo sifatini yaxshilashga xizmat qilishi mumkin.
1–3 dekabr kunlari butun respublika bo‘ylab quruq va barqaror ob-havo kuzatiladi. Ushbu kunlarda harorat asta-sekin ko‘tarilib, 3 dekabrda kunduzgi harorat 12–15 darajagacha yetishi kutilmoqda.
4–5 dekabr kunlariga kelib, mamlakat hududiga nam va sovuq havo oqimi kirib keladi. Bu kunlarda, shimoliy hududlardan tashqari, deyarli barcha viloyatlarda yomg‘ir yog‘ishi prognoz qilinmoqda.
Tog‘li hududlarda esa yomg‘ir-qor aralash yog‘ishi ehtimoli mavjud. Kunduzgi harorat 6–11 darajagacha pasayadi.
1–5 dekabr oralig‘ida tungi harorat -3…-2 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli bor, shamol esa sharq yo‘nalishida yengil yoki o‘rtacha tezlikda esishi mumkin.

4–5 декабря дождь улучшит качество воздуха
По данным службы Узгидромет, в Ташкенте 4–5 декабря ожидаются долгожданные осадки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В эти дни будет идти легкий дождь, который поможет рассеять накопившуюся в городе пыль. Это может способствовать улучшению качества воздуха.
С 1 по 3 декабря по всей республике ожидается сухая и стабильная погода. В эти дни температура постепенно повысится, и 3 декабря дневная температура достигнет 12–15 градусов.
К 4–5 декабря в страну поступит влажный и холодный воздушный поток. В эти дни, за исключением северных районов, прогнозируется дождь почти во всех областях.
В горных районах возможен дождь со снегом. Дневная температура понизится до 6–11 градусов.
В период с 1 по 5 декабря ночная температура ожидается около -3…-2 градусов. В некоторых районах возможен туман, ветер будет дуть с востока с легкой или средней скоростью.