O‘zbekistonda ichimliklar ishlab chiqarish hajmi e’lon qilindi
O‘zbekistonda 2025 yilning yanvar-oktabr oylarida ichim ichimliklar ishlab chiqarish hajmi 24,9 trillion so‘mni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotni Davlat statistika qo‘mitasi e’lon qildi. Hududlar kesimida eng katta ishlab chiqarish hajmi Toshkent shahriga o‘rniga to‘g‘ri kelgan bo‘lib, bu yerda 15,4 trillion so‘mlik ichimliklar ishlab chiqarilgan.
Ikkinchi o‘rinda Toshkent viloyati joylashgan bo‘lib, bu hududda 4,3 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Uchinchilikni esa Xorazm viloyati egallab, 2,1 trillion so‘mlik ichimliklar ishlab chiqarilgan.
Shu bilan birga, eng past ishlab chiqarish hajmi Navoiy va Jizzax viloyatlarida qayd etilgan. Navoiy viloyatida ichimliklar ishlab chiqarish hajmi 21,1 milliard so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, Jizzax viloyatida bu ko‘rsatkich 49,7 milliard so‘mni tashkil qilgan.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, ichimliklar ishlab chiqarish hajmi hududlar bo‘yicha sezilarli farq qilmoqda. Bu esa mahalliy iqtisodiy sharoitlar va ishlab chiqarish quvvatlariga bog‘liq bo‘lishi mumkin.

Объем производства напитков в Узбекистане объявлен
В Узбекистане в январе-октябре 2025 года объем производства напитков составил 24,9 триллиона сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные были опубликованы Государственным комитетом статистики. По регионам наибольший объем производства пришелся на город Ташкент, где было произведено напитков на сумму 15,4 триллиона сумов.
На втором месте находится Ташкентская область, где произведено продукции на сумму 4,3 триллиона сумов. Третье место заняла Хорезмская область с объемом производства напитков на сумму 2,1 триллиона сумов.
В то же время наименьший объем производства зафиксирован в Навоийской и Джизакской областях. В Навоийской области объем производства напитков составил 21,1 миллиарда сумов, а в Джизакской области этот показатель составил 49,7 миллиарда сумов.
Согласно этим данным, объем производства напитков значительно различается по регионам. Это может быть связано с местными экономическими условиями и производственными мощностями.