Tog‘larda qor ko‘chishi xavfi: ehtiyot bo‘ling!
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) 6–9 dekabr kunlari Toshkent va Namangan viloyatlarida qor ko‘chishi ehtimoli yuqori ekanini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xavf kutilayotgan yog‘ingarchilik va haroratning keskin o‘zgarishi bilan bog‘liq. Tog‘li hududlarda xavf darajasining oshgani qayd etilmoqda.
Xususan, Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Ohangaron, Parkent tumanlarining Chotqol tizmasi tog‘ qismi va Namangan viloyatining Pop tumani hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Mutaxassislar ushbu hududlarda yashovchi aholi, dam oluvchilar hamda ushbu yo‘nalishlarda harakatlanayotgan haydovchilardan ehtiyotkor bo‘lishni so‘ramoqda.
Havo sharoitining tez o‘zgarishi sababli, barcha ogohlantirish va ko‘rsatmalarga rioya qilish tavsiya etiladi. Tog‘li hududlarga safar qilishni rejalashtirayotgan fuqarolarga xavfsizlik choralariga qat’iy amal qilish va ob-havo haqidagi yangiliklarni kuzatib borish tavsiya etiladi.

Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан (Узгидромет) сообщил, что с 6 по 9 декабря в Ташкентской и Наманганской областях высока вероятность схода лавин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта опасность связана с ожидаемыми осадками и резкими изменениями температуры. Отмечается повышение уровня опасности в горных районах.
В частности, существует риск схода лавин в горной части хребта Чаткаль в Бостанлыкском, Охангаронском и Паркентском районах Ташкентской области, а также в Попском районе Наманганской области. Специалисты призывают жителей этих районов, отдыхающих и водителей, движущихся по этим направлениям, быть осторожными.
В связи с быстрыми изменениями погодных условий рекомендуется строго соблюдать все предупреждения и указания. Гражданам, планирующим поездки в горные районы, советуют строго придерживаться мер безопасности и следить за обновлениями прогноза погоды.