Toshkentda havo sifati yaxshilandi, reytingda 80-o‘rin
Xalqaro IQAir portali tomonidan o‘tkazilgan real vaqt reytingida poytaxt 80-o‘rinni egallab turibdi. Bu ko‘rsatkich so‘nggi kunlardagi eng yaxshi natijalardan biri sifatida qayd etilgan.
“O‘zgidromet” bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 8-dekabr kuni ertalab Toshkent havosidagi PM10 va PM2.5 zarrachalar miqdori belgilangan me’yorlardan oshmagan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu holat meteorologik sharoitlar, shamol faolligi hamda ifloslantiruvchi manbalar ustidan kuchaytirilgan nazorat bilan bog‘liq.
Shuningdek, aholi orasida havoning tozalangani bo‘yicha ijobiy fikrlar ko‘paymoqda. Ekologlar esa havo sifatini barqaror ravishda saqlash uchun uzluksiz choralar ko‘rishni zarur deb hisoblamoqda.

В Ташкенте улучшилось качество воздуха, рейтинг 80 место
По рейтингу в реальном времени, проведенному международным порталом IQAir, столица занимает 80-е место. Этот показатель отмечен как один из лучших за последние дни.
Согласно данным, предоставленным «Узгидрометом», утром 8 декабря количество частиц PM10 и PM2.5 в воздухе Ташкента не превысило установленные нормы. По словам специалистов, это связано с метеорологическими условиями, активностью ветра и усиленным контролем над источниками загрязнения.
Кроме того, среди населения растет количество положительных отзывов о чистоте воздуха. Экологи считают необходимым принимать непрерывные меры для стабильного поддержания качества воздуха.
Специалисты подчеркивают, что для обеспечения экологической устойчивости необходимо не только усилить контроль, но и реализовать масштабные программы по охране окружающей среды. Источник: One.uz