O‘zbekistonning 38 universiteti “yashil” reytingga kirdi
O‘zbekistonning 38 ta oliy ta’lim muassasasi xalqaro ekologik barqarorlik bo‘yicha dunyoning nufuzli top-1000 talik UI GreenMetric reytingiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. 5-dekabr kuni Tayvanda UI GreenMetric 2025 xalqaro ekologik barqaror universitetlar reytingining natijalari e’lon qilindi.
Tadqiqotda 105 mamlakatdan 1745 ta universitet ishtirok etdi. O‘zbekiston bu reytingda 79 ta oliy ta’lim muassasasi bilan qatnashdi, ulardan 38 tasi dunyoning eng yaxshi “yashil” universitetlari qatoriga kirishga muvaffaq bo‘ldi.
Vazirlikning ma’lum qilishicha, 2025 yilning “Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yili” deb e’lon qilinishi bilan mamlakatdagi universitetlar ekologik tashabbuslarda faol ishtirok etmoqda. Oliy ta’lim muassasalarida barqaror infratuzilma yaratish, resurslardan oqilona foydalanish, yashil hududlarni kengaytirish va xalqaro standartlarga asoslangan strategiyalarni joriy etish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu sa’y-harakatlar universitetlarning yuqori baholanishiga sabab bo‘lgan. UI GreenMetric 2025 natijalari O‘zbekiston universitetlarining ekologik barqarorlik va innovatsion rivojlanish sohasidagi qat’iy qadamlarini tasdiqlaydi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, UI GreenMetric 2010-yildan buyon Indoneziya universiteti tomonidan tashkil etiladigan global reyting bo‘lib, oliy ta’lim muassasalarining ekologik siyosati, energiyani tejash dasturlari, chiqindilarni qayta ishlash, yashil infratuzilma va ekologik ta’lim sohasidagi yondashuvlarini baholaydi. O‘zbekiston universitetlarining ushbu natijalari mamlakatda olib borilayotgan “yashil” islohotlarning amaliy samara berayotganini ko‘rsatadi.

38 университетов Узбекистана вошли в «зелёный» рейтинг
38 высших учебных заведений Узбекистана вошли в престижный международный рейтинг экологической устойчивости UI GreenMetric, включающий топ-1000 университетов мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Министерства высшего образования, науки и инноваций. 5 декабря на Тайване были объявлены результаты международного рейтинга экологически устойчивых университетов UI GreenMetric 2025.
В исследовании приняли участие 1745 университетов из 105 стран. Узбекистан был представлен 79 высшими учебными заведениями, из которых 38 смогли войти в число лучших «зеленых» университетов мира.
По информации министерства, объявление 2025 года «Годом охраны окружающей среды и зеленой экономики» способствовало активному участию университетов страны в экологических инициативах. В высших учебных заведениях последовательно ведется работа по созданию устойчивой инфраструктуры, рациональному использованию ресурсов, расширению зеленых зон и внедрению стратегий, основанных на международных стандартах.
Эти усилия стали причиной высокого рейтинга университетов. Результаты UI GreenMetric 2025 подтверждают решительные шаги вузов Узбекистана в области экологической устойчивости и инновационного развития.
Согласно данным, UI GreenMetric — это глобальный рейтинг, организуемый с 2010 года Университетом Индонезии, который оценивает экологическую политику высших учебных заведений, программы энергосбережения, переработку отходов, зеленую инфраструктуру и подходы в экологическом образовании. Достижения университетов Узбекистана свидетельствуют о практической эффективности проводимых в стране «зеленых» реформ.