Hokimlar har besh yilda boshqa hududga ko‘chiriladi
O‘zbekiston hududlarida tuman va shahar hokimlari, shuningdek, ularning o‘rinbosarlari har besh yilda bir marta boshqa hududga ko‘chiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tartib Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan tegishli farmon asosida amalga oshiriladi. Ushbu yangilik hududiy boshqaruvda samaradorlikni oshirish va yangi tajribalarni joriy etishni maqsad qilgan.
Bundan tashqari, 33 ta aholi punktida ijro hokimiyati xodimlari uchun rotatsiya tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Kelgusi yildan boshlab, ushbu hududlarda natijaga qaratilgan huquqiy yordam tizimi sinov tariqasida ishga tushiriladi.
Mazkur tizim davlat organlari faoliyatini belgilangan maqsadli ko‘rsatkichlar va indikatorlar asosida baholashni nazarda tutadi. Huquqiy yordam ko‘rsatish agentligi bu jarayonlarni boshqarib, davlat xizmatlarini boshqarish modelini ishlab chiqadi va uni amaliyotga joriy etishni muvofiqlashtiradi.
Amaldorlarning faoliyati esa samaradorlik.gov.uz platformasi orqali baholanadi. Bundan tashqari, agentlik davlat idoralari kadrlar salohiyatini rivojlantirishga yordam beradi.
Xodimlarni tanlov asosida ishga qabul qilish tizimi ham yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Ushbu chora-tadbirlar davlat boshqaruvini zamonaviylashtirish va uning samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Губернаторы каждые пять лет переводятся в другой регион
В регионах Узбекистана главы районов и городов, а также их заместители переезжают в другие регионы каждые пять лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот порядок осуществляется на основании соответствующего указа, подписанного Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Данная новация направлена на повышение эффективности регионального управления и внедрение нового опыта.
Кроме того, в 33 населённых пунктах будет внедрена система ротации сотрудников исполнительной власти. С следующего года в этих регионах в тестовом режиме будет запущена система правовой помощи, ориентированная на результат.
Данная система предусматривает оценку деятельности государственных органов на основе установленных целевых показателей и индикаторов. Агентство по оказанию правовой помощи будет управлять этими процессами, разрабатывать модель управления государственными услугами и координировать её внедрение на практике.
Деятельность должностных лиц будет оцениваться через платформу samaradorlik.gov.uz. Кроме того, агентство будет способствовать развитию кадрового потенциала государственных учреждений.
Планируется также внедрение системы приёма сотрудников на работу на конкурсной основе. Эти меры направлены на модернизацию государственного управления и повышение его эффективности.