O‘zbekiston va Janubiy Koreya hamkorligi kengaymoqda
O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev Janubiy Koreya kompaniyalari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yonhap axborot agentligi xabariga ko‘ra, Xo‘jayev ushbu bayonotlarini Janubiy Koreyaga xizmat safari davomida aytgan. U ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni qayta tiklanuvchi energiya manbalari, infratuzilma, transport va axborot texnologiyalari sohalarida yanada kengaytirish rejalashtirilayotganini ta’kidladi.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda 680 dan ortiq o‘zbek-koreys qo‘shma korxonalari faoliyat yuritmoqda. So‘nggi sakkiz yil davomida mamlakatda amalga oshirilgan islohotlar tufayli iqtisodiyot ikki barobar o‘sgan.
Janubiy Koreya Toshkent shahrida yangi xalqaro aeroport qurilishida ham ishtirok etadi. Ushbu loyiha 2029 yilda yakunlanib, foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Hyundai Rotem kompaniyasi O‘zbekistonga 198 million dollarlik yuqori tezlikdagi poyezdlarni yetkazib beradi. Shuningdek, o‘zbekistonlik mutaxassislarni bu poyezdlarni boshqarish va ta’mirlash bo‘yicha o‘qitish ishlari ham amalga oshiriladi.
Ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalari ham rivojlanmoqda. 2025 yil boshiga kelib, o‘zaro savdo hajmi 1,4 milliard AQSh dollaridan oshdi.

Сотрудничество Узбекистана и Южной Кореи расширяется
Заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Ходжаев высказал свои мысли о развитии сотрудничества с южнокорейскими компаниями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Yonhap, Ходжаев сделал это заявление во время рабочей поездки в Южную Корею. Он подчеркнул, что планируется дальнейшее расширение сотрудничества между двумя странами в сферах возобновляемых источников энергии, инфраструктуры, транспорта и информационных технологий.
В настоящее время в Узбекистане функционирует более 680 узбекско-корейских совместных предприятий. Благодаря реформам, проведённым в стране за последние восемь лет, экономика выросла вдвое.
Южная Корея также участвует в строительстве нового международного аэропорта в Ташкенте. Этот проект планируется завершить и ввести в эксплуатацию в 2029 году.
Кроме того, компания Hyundai Rotem поставит в Узбекистан высокоскоростные поезда на сумму 198 миллионов долларов. Также будут проводиться работы по обучению узбекских специалистов управлению и ремонту этих поездов.
Торговые связи между двумя странами также развиваются. К началу 2025 года объём взаимной торговли превысил 1,4 миллиарда долларов США.