O‘zbekiston tibbiyot sohasining yetakchi vakillaridan biri, taniqli pulmonolog olim, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi a’zosi Abdullla Muharramovich Ubaydullayev 91 yoshida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda uning yaqinlari va ilmiy doiradagi hamkasblari xabar berdi. Abdullla Ubaydullayev nafaqat O‘zbekiston tibbiyotining rivojlanishiga, balki butun Markaziy Osiyo hududida pulmonologiya yo‘nalishining shakllanishiga katta hissa qo‘shgan olim sifatida tan olingan.
U o‘zining umrini ilm-fan va amaliy tibbiyotga bag‘ishlab, minglab shifokorlarning yetuk malakali mutaxassis bo‘lib yetishishiga hissa qo‘shdi. Nafas yo‘llari kasalliklarini davolash bo‘yicha olib borgan ilmiy izlanishlari va amaliy ishlanmalari bugungi kunda ham tibbiyot sohasida muvaffaqiyatli qo‘llanmoqda.
Olim uzoq yillar davomida fidokorona mehnat qilib, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan tibbiyot xodimi” faxriy unvoniga sazovor bo‘lgan. Uning ilmiy ishlari va amaliy tajribasi nafaqat mamlakatimizda, balki xalqaro miqyosda ham e’tirof etilgan.

Известный пульмонолог ученый Абдулла Убайдуллаев скончался
Один из ведущих представителей медицинской сферы Узбекистана, известный пульмонолог, член Академии наук Узбекистана Абдулла Мухаррамович Убайдуллаев скончался в возрасте 91 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили его близкие и коллеги из научной среды. Абдулла Убайдуллаев признан ученым, который внес значительный вклад не только в развитие медицины Узбекистана, но и в формирование направления пульмонологии во всем регионе Центральной Азии.
Он посвятил свою жизнь науке и практической медицине, способствуя становлению тысяч врачей как квалифицированных специалистов. Его научные исследования и практические разработки в области лечения заболеваний дыхательных путей успешно применяются в медицине и по сей день.
Ученый долгие годы усердно трудился и был удостоен почетного звания «Заслуженный работник здравоохранения Республики Узбекистан». Его научные работы и практический опыт признаны не только в нашей стране, но и на международном уровне.
Научное наследие и деятельность Абдуллы Убайдуллаева в области медицины по-прежнему высоко ценятся в нашей стране.