O‘zbekiston chinni importi 33 foizga oshdi
2025 yilning yanvar-oktabr oylarida O‘zbekiston tomonidan chinni mahsulotlari importi hajmi sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda mamlakat 15,6 million AQSh dollari miqdorida chinni mahsulotlarini chetdan sotib olgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 33,3 foizga yuqori.
Import qilinayotgan mahsulotlarning asosiy qismi Xitoydan keltirilgan. Xitoy O‘zbekistonga 13,1 million dollarlik chinni mahsulotlarini eksport qilgan.
Shuningdek, Turkiya 896 ming dollarlik, Rossiya 356 ming dollarlik, Germaniya 266 ming dollarlik va Italiya 201 ming dollarlik mahsulot yetkazib bergan. Umumiy hisobda, O‘zbekiston chinni va keramika mahsulotlarini 41 ta davlatdan import qilgan.
Bu ko‘rsatkich mamlakatning ushbu sohadagi talabi ortib borayotganini ko‘rsatadi. Ma’lumotlar one.uz manbasiga asoslangan.

Импорт фарфора в Узбекистан увеличился на 33 процента
В январе-октябре 2025 года объем импорта фарфоровых изделий в Узбекистане значительно увеличился. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета статистики, за этот период страна закупила фарфоровые изделия на сумму 15,6 миллиона долларов США. Этот показатель на 33,3 процента выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Основная часть импортируемой продукции поступила из Китая. Китай экспортировал в Узбекистан фарфоровые изделия на сумму 13,1 миллиона долларов.
Кроме того, Турция поставила продукции на сумму 896 тысяч долларов, Россия — на 356 тысяч долларов, Германия — на 266 тысяч долларов, Италия — на 201 тысячу долларов. В общей сложности Узбекистан импортировал фарфор и керамические изделия из 41 страны.
Этот показатель свидетельствует о растущем спросе страны в данной сфере. Информация основана на данных источника one.uz.