O‘zbekistonga birinchi tezyurar poyezd jo‘natildi
Hyundai Rotem kompaniyasi O‘zbekistonga birinchi tezyurar poyezdni jo‘natdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu poyezdni yuklash marosimi 10 dekabr kuni Janubiy Koreyaning Masan portida o‘tkazildi. Tadbirda O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev va Janubiy Koreya kompaniyasi rahbariyati ishtirok etdi.
Bu haqda ChosunBiz axborot manbasi xabar berdi. Ushbu birinchi partiya yetti vagondan iborat bo‘lib, shartnoma imzolangandan so‘ng bir yil va besh oy ichida ishlab chiqarildi.
Rejaga ko‘ra, poyezdlar 2026 yilning yanvar yoki fevral oylarida O‘zbekistonga yetkazib beriladi. Bu dastlab belgilangan muddatdan bir-ikki oy tezroq amalga oshishi kutilmoqda.
Qolgan 35 vagon (beshta poyezd) esa 2027 yil oxirigacha yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Mazkur poyezdlar O‘zbekistonning iqlim sharoitlariga moslashtirilgan.
Ular changga chidamli bo‘lib, yuqori harorat va qum bo‘ronlari sharoitida ham ishlay oladi. Yangi vagonlar uzunligi 1,2 ming kilometrdan oshadigan yo‘nalishlarda, jumladan, Toshkent va Buxoro o‘rtasida qatnov uchun mo‘ljallangan.

В Узбекистан отправлен первый скоростной поезд
Церемония погрузки этого поезда прошла 10 декабря в порту Масан в Южной Корее. В мероприятии приняли участие заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Ходжаев и руководство южнокорейской компании.
Об этом сообщил источник ChosunBiz. Эта первая партия состоит из семи вагонов и была произведена в течение одного года и пяти месяцев после подписания контракта.
По плану, поезда будут доставлены в Узбекистан в январе или феврале 2026 года. Ожидается, что это произойдет на один-два месяца раньше первоначально установленного срока.
Оставшиеся 35 вагонов (пять поездов) планируется доставить до конца 2027 года. Эти поезда адаптированы к климатическим условиям Узбекистана.
Они устойчивы к пыли и могут работать в условиях высоких температур и песчаных бурь. Новые вагоны предназначены для маршрутов длиной более 1,2 тысячи километров, в том числе для движения между Ташкентом и Бухарой.