O‘zbekistonga yangi tezyurar poyezdlar jo‘natildi
Janubiy Koreyaning Changvon shahrida joylashgan Masan portida O‘zbekiston uchun maxsus ishlab chiqarilgan Hyundai Rotem yuqori tezlikdagi poyezdlarining birinchi partiyasi rasman jo‘natildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu marosimda O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev boshchiligidagi delegatsiya, Koreya hukumati vakillari hamda Hyundai Rotem kompaniyasi rahbarlari ishtirok etdi. Yangi tezyurar poyezdlarga “Jaloliddin Manguberdi” nomi berilgan bo‘lib, ular Toshkent — Urganch — Xiva yo‘nalishida harakatlanadi.
Mazkur yo‘nalish bo‘ylab qatnovlar yo‘lga qo‘yilgach, taxminan 1000 kilometr masofani atigi 7 soat ichida bosib o‘tish imkoniyati yaratiladi. Bu poyezdlar O‘zbekiston temir yo‘llari va Hyundai Rotem o‘rtasida 2024-yil iyun oyida imzolangan shartnoma asosida ishlab chiqarilgan.
Ushbu loyiha O‘zbekistonning yuqori tezlikdagi temir yo‘l transportini rivojlantirishga qaratilgan dastlabki qadam bo‘lib, kelgusida yana 5 ta shunday poyezd xarid qilinishi rejalashtirilgan. Mazkur loyiha ikki mamlakat o‘rtasidagi transport sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, temir yo‘l tizimini zamonaviylashtirish va yuqori tezlikdagi qatnovlarni yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В Узбекистан отправлены новые скоростные поезда
В порту Масан, расположенном в городе Чханвон, Южная Корея, была официально отправлена первая партия высокоскоростных поездов Hyundai Rotem, специально произведённых для Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В церемонии приняли участие делегация во главе с заместителем Премьер-министра Узбекистана Джамшидом Ходжаевым, представители правительства Кореи и руководители компании Hyundai Rotem. Новым высокоскоростным поездам присвоено имя «Джалолиддин Мангуберди», они будут курсировать по маршруту Ташкент — Ургенч — Хива.
После запуска движения по данному маршруту появится возможность преодолевать примерно 1000 километров всего за 7 часов. Эти поезда были произведены на основании контракта, подписанного в июне 2024 года между Узбекскими железными дорогами и Hyundai Rotem.
Этот проект является первым шагом в развитии высокоскоростного железнодорожного транспорта Узбекистана, в дальнейшем планируется приобрести ещё 5 таких поездов. Проект имеет важное значение для укрепления сотрудничества между двумя странами в транспортной сфере, модернизации железнодорожной системы и организации высокоскоростных перевозок.