O‘zbekistonga tibbiy turizm: 75 ming xorijlik tashrif buyurdi
2025 yilning yanvar-oktabr oylarida O‘zbekistonga 75 mingdan ortiq xorijiy fuqaro davolanish maqsadida tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilindi. Tibbiy turizm bo‘yicha asosiy oqim qo‘shni mamlakatlardan kuzatilgan.
Tojikiston bu borada yetakchi bo‘lib, 53 ming nafar fuqaro bilan birinchi o‘rinda turadi. Keyingi o‘rinlarni Qirg‘iziston (13 ming nafar) va Qozog‘iston (7 ming nafar) egallagan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston tibbiyot muassasalarida davolanish uchun Rossiyadan 1,7 ming nafar, Afg‘onistondan 533 nafar, Turkiyadan 43 nafar va AQShdan 15 nafar fuqaro kelgan. Ushbu ko‘rsatkichlar O‘zbekistonda tibbiy xizmatlar sifati va xorijiy fuqarolar uchun yaratilgan qulay sharoitlar oshib borayotganini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, tibbiy turizm mamlakat iqtisodiyotiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

Медицинский туризм в Узбекистан: 75 тысяч иностранных посетителей
В период с января по октябрь 2025 года в Узбекистан с целью лечения посетили более 75 тысяч иностранных граждан. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти данные были опубликованы Национальным статистическим комитетом. Основной поток медицинского туризма наблюдается из соседних стран.
Таджикистан занимает лидирующую позицию с 53 тысячами граждан. Следующими идут Кыргызстан (13 тысяч) и Казахстан (7 тысяч).
Кроме того, для лечения в медицинские учреждения Узбекистана прибыли 1,7 тысячи граждан из России, 533 из Афганистана, 43 из Турции и 15 из США. Эти показатели свидетельствуют о росте качества медицинских услуг и создании комфортных условий для иностранных граждан в Узбекистане.
В то же время медицинский туризм оказывает положительное влияние на экономику страны. Источник: Национальный статистический комитет.