O‘zbekiston va Paragvay hamkorligi yangi bosqichda
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 11 dekabr kuni Toshkent shahrida Paragvay prezidenti Santyago Penya bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishi ta’kidlandi.
Tomonlar iqtisodiyot, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar. Xususan, savdo hajmini oshirish, ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash hamda qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, kimyo sanoati, turizm va sport sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Raqamlashtirish jarayonlarini tezlashtirish borasida ham fikr almashildi. Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham o‘zaro fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar siyosiy muloqotni rivojlantirish va iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Bu uchrashuv ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy sheriklikning yangi sahifasini ochishi kutilmoqda.

Узбекистан и Парагвай: сотрудничество на новом этапе
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря текущего года в Ташкенте провёл встречу с президентом Парагвая Сантьяго Пенья. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе переговоров обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Парагваем. Было подчеркнуто, что эта встреча выведет дружественные отношения между двумя странами на новый уровень.
Стороны уделили особое внимание развитию сотрудничества в сферах экономики, образования, культуры и других областях. В частности, рассматривались возможности увеличения объёмов торговли, укрепления деловых связей, а также реализации совместных проектов в сельском хозяйстве, пищевой промышленности, химической промышленности, туризме и спорте.
Обсуждались также вопросы ускорения процессов цифровизации. Кроме того, стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня.
По итогам переговоров стороны выразили готовность развивать политический диалог и углублять экономическое сотрудничество. Ожидается, что эта встреча откроет новую страницу практического партнёрства между двумя странами.