O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-dekabr kuni Ashxobod shahriga tashrifi doirasida Turkmaniston Xalq maslahati raisi, turkman xalqining milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklik, do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Tomonlar siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, madaniy va gumanitar sohalarda hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratdi.
Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Bu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
12-dekabr kuni Prezident Mirziyoyev Turkmanistonning doimiy betarafligi e’lon qilinganining 30 yilligi, Xalqaro betaraflik kuni va 2025-yilning "Xalqaro tinchlik va ishonch yili" deb e’lon qilinganiga bag‘ishlangan xalqaro forumda ishtirok etishi rejalashtirilgan. Mazkur uchrashuv va tadbirlar ikki davlat o‘rtasida siyosiy va iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Мирзиёев обсудил стратегическое партнерство в Ашхабаде
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 декабря в рамках визита в Ашхабад провёл встречу с председателем Народного совета Туркменистана, национальным лидером туркменского народа Гурбангулы Бердымухамедовым. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы стратегического партнёрства, дружбы и добрососедских отношений между Узбекистаном и Туркменистаном. Стороны уделили особое внимание расширению сотрудничества в политической, парламентской, торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах.
Также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам регионального и международного значения. Эта встреча стала важным шагом в укреплении взаимного доверия и сотрудничества между двумя государствами.
12 декабря Президент Мирзиёев планирует принять участие в международном форуме, посвящённом 30-летию провозглашения постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия». Данные встречи и мероприятия способствуют дальнейшему развитию политических и экономических связей между двумя странами.