O‘zbekiston Yevroosiyoda investitsiya jalb qilishda yetakchi bo‘ldi
O‘zbekiston Yevroosiyo mintaqasida investitsiyalarni qabul qilish bo‘yicha yetakchi davlatga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevroosiyo taraqqiyot banki ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 10,7 milliard AQSh dollaridan oshgan bo‘lib, bu mintaqaning umumiy ko‘rsatkichining 22 foizini tashkil etadi. Shu bilan birga, O‘zbekiston xorijga investitsiya kiritishda ham faol ishtirok etmoqda.
2022-yilga nisbatan mamlakatning kapital eksporti ikki barobarga oshib, 396 million AQSh dollariga yetgan. Bu mablag‘larning katta qismi mintaqadagi boshqa davlatlarning qayta ishlash sanoatiga yo‘naltirilgan.
Umuman olganda, Yevroosiyo davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro investitsiyalar hajmi rekord darajaga – 48,4 milliard AQSh dollariga yetdi. Jahon bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimi pasayayotganiga qaramay, Yevroosiyo mintaqasida bu ko‘rsatkich o‘sishda davom etmoqda.
O‘sishning asosiy omili xususiy biznes bo‘lib, ushbu soha barcha investitsiyalarning 72 foizini yoki 34,7 milliard AQSh dollarini tashkil qilmoqda. Mintaqa xomashyo resurslariga qaramlikdan asta-sekin chiqib bormoqda.
Tog‘-kon sanoatiga yo‘naltirilgan investitsiyalar qisqarayotgan bir paytda ishlab chiqarish, moliya va qurilish sohalariga kiritilayotgan mablag‘lar ortmoqda. So‘nggi bir yarim yil ichida qayta ishlash sanoatiga yo‘naltirilgan investitsiyalar hajmi 1,5 milliard AQSh dollariga oshgan.
Markaziy Osiyo alohida ajralib turib, bu hududda mintaqaviy investitsiyalar hajmi 1,3 milliard AQSh dollariga yetgan va bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 42 foizga o‘sgan. Mablag‘larning taxminan 80 foizi qurilish, sanoat va moliya sohalariga yo‘naltirilgan.
Qozog‘iston mintaqaning asosiy iqtisodiy o‘yinchilaridan biri bo‘lib, u O‘zbekistonga faol ravishda investitsiya kiritmoqda. So‘nggi bir yarim yil ichida Qozog‘istonning O‘zbekistonga yo‘naltirgan investitsiyalari hajmi 60 foizga oshgan.

Узбекистан стал лидером по привлечению инвестиций в Евразии
Узбекистан стал ведущим государством по приему инвестиций в евразийском регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Евразийского банка развития, объем привлеченных инвестиций в страну превысил 10,7 миллиарда долларов США, что составляет 22 процента от общего показателя региона. При этом Узбекистан активно участвует и в инвестировании за рубежом.
По сравнению с 2022 годом экспорт капитала страны удвоился и достиг 396 миллионов долларов США. Большая часть этих средств направлена в перерабатывающую промышленность других государств региона.
В целом объем взаимных инвестиций между странами Евразии достиг рекордного уровня — 48,4 миллиарда долларов США. Несмотря на снижение потока прямых иностранных инвестиций в мире, в евразийском регионе этот показатель продолжает расти.
Основным фактором роста является частный бизнес, который составляет 72 процента всех инвестиций или 34,7 миллиарда долларов США. Регион постепенно выходит из зависимости от сырьевых ресурсов.
В то время как инвестиции в горнодобывающую промышленность сокращаются, увеличиваются вложения в производство, финансы и строительство. За последние полтора года объем инвестиций в перерабатывающую промышленность вырос на 1,5 миллиарда долларов США.
Особенно выделяется Центральная Азия, где объем региональных инвестиций достиг 1,3 миллиарда долларов США, что на 42 процента больше по сравнению с прошлым годом. Около 80 процентов средств направлено в строительство, промышленность и финансовый сектор.
Казахстан является одним из основных экономических игроков региона и активно инвестирует в Узбекистан. За последние полтора года объем инвестиций Казахстана в Узбекистан вырос на 60 процентов.