Shavkat Mirziyoyev Ashxobodda Betaraflik monumentiga gul qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-dekabr kuni Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida joylashgan Betaraflik monumentiga gul qo‘yish marosimida ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir Turkmanistonning tinchlik, insonparvarlik va bunyodkorlik tamoyillariga sodiqligini namoyon qiluvchi muhim voqea bo‘ldi. Ashxobodda qayta qurilgan Betaraflik yodgorligi va "Betaraflikning 30-yilligi" majmuasi tantanali ravishda ochildi.
Ushbu majmua Turkmanistonning xalqaro tinchlik va ishonch yilini nishonlash doirasida barpo etilgan. Yodgorliklar Turkmanistonning betaraflik siyosatiga asoslangan hamda mamlakatning tinchlik va barqarorlikka qaratilgan strategik maqsadlarini ifoda etadi.
Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan bir qatorda boshqa davlatlarning delegatsiya rahbarlari ham ishtirok etishdi. Ular birgalikda monument poyiga gul qo‘yib, tinchlik va o‘zaro hamkorlik ramzini namoyon etdilar.
Ushbu tadbir ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va barqarorlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarni yanada kuchaytirishga xizmat qildi. Manba: zamin.uz

Шавкат Мирзиёев в Ашхабаде возложил цветы к монументу Нейтралитета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 декабря принял участие в церемонии возложения цветов к монументу Нейтралитета, расположенному в столице Туркменистана Ашхабаде. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие стало важным событием, демонстрирующим приверженность Туркменистана принципам мира, гуманизма и созидания. В Ашхабаде торжественно открыт обновлённый памятник Нейтралитета и комплекс «30-летие Нейтралитета».
Данный комплекс был построен в рамках празднования международного года мира и доверия в Туркменистане. Памятники отражают политику нейтралитета Туркменистана и стратегические цели страны, направленные на мир и стабильность.
На церемонии вместе с Президентом Шавкатом Мирзиёевым присутствовали руководители делегаций других государств. Они совместно возложили цветы к подножию монумента, символизируя мир и взаимное сотрудничество.
Это мероприятие способствовало дальнейшему укреплению дружбы и стабильности между двумя странами. Источник: zamin.uz