Shavkat Mirziyoyev Ashxobodda tinchlik va ishonchni targ‘ib qildi
2025 yil 12 dekabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Tinchlik va ishonch» xalqaro forumida nutq so‘zladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda davlat rahbari mintaqada o‘zaro ishonch va hamjihatlikni mustahkamlash, mojarolarni muloqot va muzokaralar orqali hal qilishning muhimligini ta’kidladi. Prezident Turkmaniston rahbariyati va xalqiga samimiy qabul va forumni yuqori darajada tashkil etgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, Turkmanistonning doimiy betaraflik siyosati va uning xalqaro tinchlikka qo‘shayotgan hissasi alohida e’tirof etildi. Shavkat Mirziyoyev mazkur forumni davlatlar o‘rtasida ishonch, hurmat va hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim siyosiy platforma sifatida baholadi.
U Turkmanistonning betaraflik siyosati tinchlikparvar diplomatiya tamoyillarini muvaffaqiyatli amalga oshirayotganini qayd etdi. Prezident Ashxobodda faoliyat olib borayotgan BMTning Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun preventiv diplomatiya mintaqaviy markazini ushbu siyosatning yaqqol dalili sifatida ta’kidladi.
Davlat rahbari «Yangi O‘zbekiston»ni rivojlantirishda ochiqlik, o‘zaro hurmat va muloqot muhim qadriyat ekanini eslatib, Samarqand tashabbusi doirasida umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lida birdamlikni mustahkamlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni davom ettirish ahamiyatini ko‘rsatdi. Shuningdek, O‘zbekistonning Qo‘shilmaslik harakatidagi raisligi davrida tinchlik, ishonch va bag‘rikenglikni targ‘ib qilish ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lishini ma’lum qildi.
Prezident 2027 yilni «Preventiv diplomatiya yili» deb e’lon qilish tashabbusini ilgari surdi. Ushbu tashabbus doirasida turli xalqaro anjumanlar, konferensiyalar va yoshlar delegatsiyalarining o‘zaro almashuviga oid tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, Turkmanistonning 2025 yilni «Xalqaro tinchlik va ishonch yili» deb e’lon qilish taklifi ham qo‘llab-quvvatlandi. Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyoda o‘zaro ishonch va hamkorlik asosida tinchlikni ta’minlash siyosati dolzarbligini ta’kidlab, Toshkentda o‘tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi bu yo‘nalishda muhim qadam bo‘lganini qayd etdi.
Forum doirasida kelgusida Toshkentda ijodiy va ilmiy jamoalar ishtirokida «Madaniyatlar muloqoti» xalqaro gumanitar forumini o‘tkazish taklifi ilgari surildi. Shuningdek, «Yoshlar tinchlik va ishonch yo‘lida» mintaqaviy dasturi orqali yoshlarning tinchlik jarayonlariga faol jalb qilinishi rejalashtirilmoqda.
Yakunda Prezident tinchlik va ishonchni umumiy farovonlikning asosi sifatida baholab, O‘zbekiston bundan buyon ham adolatli va barqaror jahon tartibotini shakllantirishga hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdi. U forum ishtirokchilariga muvaffaqiyatlar, Turkmaniston xalqiga esa tinchlik va farovonlik tiladi.

Шавкат Мирзиёев в Ашхабаде пропагандировал мир и доверие
12 декабря 2025 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на международном форуме «Мир и доверие». Об этом сообщил Zamin.uz.
В своем выступлении глава государства подчеркнул важность укрепления взаимного доверия и единства в регионе, а также разрешения конфликтов посредством диалога и переговоров. Президент выразил благодарность руководству и народу Туркменистана за теплый прием и высокий уровень организации форума.
Особое признание было выражено постоянному нейтралитету Туркменистана и его вкладу в международный мир. Шавкат Мирзиёев оценил данный форум как важную политическую платформу для укрепления доверия, уважения и сотрудничества между государствами.
Он отметил, что политика нейтралитета Туркменистана успешно реализует принципы миротворческой дипломатии. Президент подчеркнул, что региональный центр превентивной дипломатии ООН для стран Центральной Азии, действующий в Ашхабаде, является ярким свидетельством этой политики.
Глава государства напомнил, что открытость, взаимное уважение и диалог являются важными ценностями в развитии «Нового Узбекистана», и подчеркнул значимость продолжения усилий, направленных на укрепление единства на пути к общей безопасности и благополучию в рамках Самаркандской инициативы. Также он сообщил, что в период председательства Узбекистана в Движении неприсоединения приоритетным направлением станет пропаганда мира, доверия и толерантности.
Президент выступил с инициативой объявить 2027 год «Годом превентивной дипломатии». В рамках этой инициативы планируется проведение различных международных мероприятий, конференций и обменов молодежными делегациями.
Кроме того, была поддержана инициатива Туркменистана объявить 2025 год «Годом международного мира и доверия». Шавкат Мирзиёев подчеркнул актуальность политики обеспечения мира на основе взаимного доверия и сотрудничества в Центральной Азии и отметил, что прошедшая в Ташкенте встреча Совета глав государств региона стала важным шагом в этом направлении.
В рамках форума была выдвинута инициатива проведения в будущем в Ташкенте международного гуманитарного форума «Диалог культур» с участием творческих и научных сообществ. Также планируется активное вовлечение молодежи в процессы мира через региональную программу «Молодежь на пути мира и доверия».
В заключение Президент оценил мир и доверие как основу общего благополучия и выразил готовность Узбекистана и впредь вносить вклад в формирование справедливого и устойчивого мирового порядка. Он пожелал участникам форума успехов, а народу Туркменистана — мира и процветания.