Saida Mirziyoyeva Rim Papasi bilan uchrashuv o‘tkazdi
2025-yilning 12-dekabr kuni Shayx Zoid nomidagi "Insoniy birodarlik" xalqaro mukofoti hakamlar hay’ati yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Rim Papasi Lev XIV bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuv chog‘ida tomonlar insoniy birodarlik va madaniyatlararo anglashuvni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdi. Ular xalqaro miqyosda o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan yondashuvlarni ilgari surishning ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekistonda turli diniy konfessiyalar, jumladan, katoliklar tinchlik va totuvlik muhitida yashayotgani qayd etildi. Ushbu mukofotning asosiy maqsadi ham aynan shu qadriyatlarni global miqyosda mustahkamlashdan iborat ekani ta’kidlandi.
Suhbat davomida insonparvarlik va birodarlik tamoyillarini butun dunyoda keng targ‘ib qilish, ishonchni mustahkamlash va ushbu yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishga tayyorlik bildirildi. Manba: One.uz.

Саида Мирзиёева провела встречу с Папой Римским
12 декабря 2025 года в рамках заседания жюри международной премии имени Шейха Зоида «Человеческое братство» руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Сайда Мирзиёева провела встречу с Папой Римским Львом XIV. Об этом сообщил Zamin.uz.
Во время этой встречи стороны обсудили вопросы развития человеческого братства и межкультурного взаимопонимания. Они особо подчеркнули важность продвижения международных подходов, основанных на взаимном уважении и доверии.
Также на встрече было отмечено, что в Узбекистане различные религиозные конфессии, включая католиков, живут в атмосфере мира и согласия. Было подчеркнуто, что основная цель данной премии заключается именно в укреплении этих ценностей на глобальном уровне.
В ходе беседы была выражена готовность широко распространять принципы гуманизма и братства по всему миру, укреплять доверие и развивать сотрудничество в этих направлениях. Источник: One.uz.