Tog‘larda qor ko‘chishi xavfi e’lon qilindi
O‘zgidromet xizmati 13–16-dekabr kunlari ob-havo sharoitlari keskin o‘zgarishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, ushbu kunlarda yog‘ingarchilikning kuchayishi va haroratning pasayishi sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chish xavfi mavjud. Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Ohangaron va Parkent tumanlaridagi Chotqol tizmasi tog‘lari hamda Namangan viloyati Pop tumanida ushbu xavf ko‘proq kuzatilishi mumkin.
Shu sababli tog‘li hududlarda yashovchi aholi, ushbu hududlarga tashrif buyuruvchi sayyohlar va haydovchilarga ehtiyot bo‘lish, xavfsizlik choralarini ko‘rish tavsiya etiladi. Mutaxassislar fuqarolarni mazkur hududlarda harakatlanishda hushyorlikni oshirishga chaqirmoqda.
Ayniqsa, qor ko‘chish xavfi yuqori bo‘lgan joylarga bormaslik, transport vositalarini tog‘ yo‘llarida ehtiyotkorlik bilan boshqarish lozim. Shu orqali noxush hodisalarning oldini olishga yordam beriladi.

В горах объявлена угроза схода лавин
Служба Узгидромет предупредила о резких изменениях погодных условий в период с 13 по 16 декабря. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в эти дни из-за усиления осадков и понижения температуры в горных районах республики существует опасность схода лавин. В горах хребта Чаткаль в Бостанлыкском, Охангаронском и Паркентском районах Ташкентской области, а также в Попском районе Наманганской области эта опасность может быть особенно высокой.
Поэтому жителям горных районов, туристам, посещающим эти места, и водителям рекомендуется соблюдать осторожность и принимать меры безопасности. Специалисты призывают граждан быть бдительными при передвижении в указанных районах.
Особенно важно избегать мест с высокой опасностью схода лавин и аккуратно управлять транспортными средствами на горных дорогах. Это поможет предотвратить несчастные случаи.