Tog‘larda qor ko‘chishi xavfi: ehtiyot bo‘ling!
O‘zgidromet 13-16 dekabr kunlari respublikaning tog‘li hududlarida yog‘ingarchilik va havo haroratining keskin o‘zgarishi sababli qor ko‘chishi xavfi mavjudligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xavfli holat, xususan, Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Ohangaron, Parkent tumanlari (Chotqol tizmasi tog‘lari) hamda Namangan viloyatining Pop tumani hududlariga taalluqli ekanligi ta’kidlandi. O‘zgidromet tomonidan tog‘li hududlarda yashovchi fuqarolar, dam olish maskanlariga tashrif buyuruvchilar hamda tog‘li yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilarga ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish tavsiya etildi.
Bunday joylarda qor ko‘chishi xavfi tufayli yo‘l transport hodisalari va boshqa noxush holatlar yuzaga kelishi mumkin. Mutaxassislarning ogohlantirishiga ko‘ra, fuqarolar tog‘li hududlarda muhim zarurat bo‘lmagan taqdirda safarga chiqmasliklari, xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishlari zarur.
Shu bilan birga, qor ko‘chish xavfini inobatga olib, dam olish va sport faoliyatlarini rejalashtirishda ehtiyot bo‘lish lozim. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.

Озгидромет сообщил о риске схода лавин в горных районах республики с 13 по 16 декабря из-за осадков и резких изменений температуры воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечается, что эта опасная ситуация касается, в частности, районов Бостанлык, Ахангаран, Паркент Ташкентской области (горы Чаткальского хребта), а также района Поп в Наманганской области. Озгидромет рекомендует жителям горных районов, посетителям мест отдыха и водителям, движущимся по горным дорогам, соблюдать меры предосторожности.
Из-за риска схода лавин в таких местах могут возникать дорожно-транспортные происшествия и другие неприятные ситуации. По предупреждению специалистов, гражданам следует избегать поездок в горные районы без крайней необходимости и строго соблюдать правила безопасности.
Кроме того, учитывая риск схода лавин, необходимо быть осторожными при планировании отдыха и спортивных мероприятий. Источник информации: Озгидромет.