Mo‘ynoqda kuniga 2,4 mln kub metr gaz olinmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanida joylashgan 2-son izlov-qidiruv qudug‘idan yuqori bosimda tabiiy gaz oqimi olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu quduqdan kuniga 2,4 million kub metr gaz qazib olinayotgani haqida ma’lumot berildi. Mazkur quduq zamonaviy xorijiy burg‘ilash texnologiyalari yordamida mahalliy mutaxassislar tomonidan burg‘ilangan.
Quduqning loyihaviy chuqurligi 5 ming metrni tashkil etadi. Bu esa uning yirik salohiyatga ega ekanligini va ahamiyatini ko‘rsatadi.
Burg‘ilash ishlari "O‘zbekneftgaz" aksiyadorlik jamiyatiga qarashli "O‘zneftgaz burg‘ilash ishlari" mas’uliyati cheklangan jamiyat mutaxassislari tomonidan amalga oshirilgan. Ayni paytda hududdagi boshqa chuqur quduqlarda ham ishlar davom etmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yil oxirigacha ushbu quduqlardan ham yuqori bosimda gaz oqimi olinishi kutilmoqda. Bu jarayon mamlakatning energiya xavfsizligini mustahkamlash va mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirishga sezilarli hissa qo‘shadi.

В Мойнаке добывают 2,4 млн кубометров газа в сутки
Из поисково-разведочной скважины №2, расположенной в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан, получен поток природного газа под высоким давлением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что из этой скважины добывается 2,4 миллиона кубометров газа в сутки. Данная скважина была пробурена местными специалистами с использованием современных зарубежных технологий бурения.
Проектная глубина скважины составляет 5 тысяч метров. Это свидетельствует о её большом потенциале и значимости.
Буровые работы были выполнены специалистами общества с ограниченной ответственностью "Узнефтегаз буровые работы", принадлежащего акционерному обществу "Узбекнефтегаз". В настоящее время работы продолжаются и на других глубоких скважинах в регионе.
По мнению специалистов, к концу года ожидается получение потока газа под высоким давлением и из этих скважин. Этот процесс внесёт значительный вклад в укрепление энергетической безопасности страны и развитие местной экономики.