Toshkentda Yangi yil uchun transport cheklovlari joriy etiladi
Yangi yil bayrami yaqinlashgani sababli Toshkent shahrida bir qator hududlarda transport harakati vaqtincha cheklanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu cheklovlar bayram tadbirlarini yuqori saviyada tashkil etish, aholining xavfsizligini ta’minlash va jamoat tartibini mustahkamlash maqsadida joriy etiladi. Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, cheklovlar 2025-yil 15-dekabrdan 2026-yil 15-yanvarigacha amal qiladi.
Ushbu muddat davomida O‘zbekiston Milliy kutubxonasi oldidagi maydon atrofidagi quyidagi yo‘nalishlarda harakat to‘xtatiladi: - Zarafshon ko‘chasining “Hyatt Regency Tashkent” mehmonxonasi qo‘riqlash punkti va Matbuotchilar ko‘chalari oralig‘i; - Istiqlol ko‘chasining Amir Temur shoh ko‘chasi va Buyuk Turon ko‘chalari oralig‘i; - Buyuk Turon ko‘chasining Istiqlol ko‘chasi kesishmasidan Yoshlar ijod saroyigacha bo‘lgan qismi. Bundan tashqari, 2025-yil 17-dekabrdan 2026-yil 5-yanvargacha Taras Shevchenko gastronomik-turizm ko‘chasida ham transport harakati cheklanadi.
Ushbu hududlar quyidagicha: - Taras Shevchenko ko‘chasi Fidokor ko‘chasidan Nukus ko‘chasigacha; - Sayyid Baraka ko‘chasi Oybek ko‘chasidan Amir Temur shoh ko‘chasigacha. Shahar hokimligi ushbu vaqtinchalik noqulayliklar uchun aholiga uzr bildirib, haydovchilarga o‘z marshrutlarini oldindan rejalashtirishni tavsiya etadi.

В Ташкенте вводятся транспортные ограничения на Новый год
В связи с приближением новогодних праздников в ряде районов города Ташкента временно ограничивается движение транспорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти ограничения вводятся с целью организации праздничных мероприятий на высоком уровне, обеспечения безопасности населения и укрепления общественного порядка. По сообщению пресс-службы хокимията города Ташкента, ограничения будут действовать с 15 декабря 2025 года по 15 января 2026 года.
В течение этого периода движение будет прекращено на следующих направлениях вокруг площади перед Национальной библиотекой Узбекистана: - участок улицы Зарафшон между постом охраны гостиницы «Hyatt Regency Tashkent» и улицей Матбуотчилар; - участок улицы Истиклол между улицами Амир Темур Шох и Буюк Турон; - участок улицы Буюк Турон от пересечения с улицей Истиклол до Дворца творчества молодежи. Кроме того, с 17 декабря 2025 года по 5 января 2026 года движение транспорта будет ограничено на гастрономико-туристической улице Тараса Шевченко.
Эти районы включают: - улицу Тараса Шевченко от улицы Фидокор до улицы Нукус; - улицу Сайид Барака от улицы Ойбек до улицы Амир Темур Шох. Хокимият города приносит извинения жителям за временные неудобства и рекомендует водителям заранее планировать свои маршруты.