Ayollar va bolalar huquqlari himoyasi kuchaytiriladi
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva 15-dekabr kuni mas’ul rahbarlar ishtirokida ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, ularga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashni kuchaytirish bo‘yicha muhim yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda jamiyat uchun dolzarb bo‘lgan muammolar ochiq va keng muhokama qilindi. Xususan, erta homiladorlik sabablari va uning oldini olish choralari ham ko‘rib chiqildi.
Saida Mirziyoyeva o‘z chiqishida O‘zbekiston Markaziy Osiyoda oilaviy zo‘ravonlikka qarshi qonun qabul qilgan ilk davlat ekanini alohida ta’kidladi. Shuningdek, bolalarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar uchun javobgarlik kuchaytirilganini qayd etdi.
Biroq bu boradagi ishlar faqat qabul qilingan qonunlar bilan cheklanmasligi, amaliyotda samarali mexanizmlar ishlab chiqilishi zarurligini ta’kidladi. Mirziyoyeva zo‘ravonlik holatlariga qarshi tezkor va ishonchli chora ko‘radigan tizim yaratish muhimligini aytib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab holatlarda muammo yashiriladi yoki statistik ma’lumotlar ochiqlanmaydi. Jamoatchilik tanqididan qo‘rqish va obro‘ga putur yetishidan xavotirlanish muammoni yanada chuqurlashtiradi.
Shu sababli, mas’ul rahbarlar ochiqlik va mas’uliyatni birinchi o‘ringa qo‘yishi lozim. Saida Mirziyoyeva zo‘ravonlikka nisbatan murosasiz yondashuvni qat’iy talab qilib, ayollar va bolalarning huquq va manfaatlari himoyasini shunchaki shiorlarda emas, amalda ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
U inson taqdirini har qanday statistikadan ustun qo‘yish lozimligini eslatib, tanqidni qabul qilish va muammolarni ochiq muhokama qilish haqiqiy islohotlarning asosi ekanini qayd etdi. Bu pozitsiya davlat siyosatida inson qadri, xususan, eng himoyaga muhtoj qatlam — ayollar va bolalar manfaatlari ustuvor ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Защита прав женщин и детей будет усилена
Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева 15 декабря провела важное совещание с участием ответственных руководителей по вопросам защиты прав женщин и детей, а также усиления борьбы с насилием в отношении них. Об этом сообщает Zamin.uz.
На совещании были открыто и широко обсуждены актуальные для общества проблемы. В частности, рассмотрены причины ранней беременности и меры по её предотвращению.
В своем выступлении Саида Мирзиёева особо подчеркнула, что Узбекистан стал первой страной в Центральной Азии, принявшей закон против семейного насилия. Также она отметила ужесточение ответственности за сексуальные преступления в отношении детей.
Однако она подчеркнула, что работа в этом направлении не должна ограничиваться только принятыми законами, необходимо разработать эффективные механизмы на практике. Мирзиёева отметила важность создания системы, которая будет оперативно и надежно реагировать на случаи насилия.
По её словам, во многих случаях проблема скрывается или статистические данные не публикуются. Страх перед общественной критикой и опасения за репутацию усугубляют проблему.
Поэтому ответственные руководители должны ставить на первое место открытость и ответственность. Саида Мирзиёева потребовала бескомпромиссного подхода к насилию и подчеркнула необходимость обеспечения защиты прав и интересов женщин и детей не только на словах, но и на деле.
Она напомнила, что судьба человека должна ставиться выше любой статистики, а принятие критики и открытое обсуждение проблем являются основой настоящих реформ. Эта позиция вновь подтверждает, что в государственной политике приоритетом являются человеческое достоинство и, в частности, интересы наиболее уязвимых слоев — женщин и детей.
По мнению специалистов, такой жесткий подход способствует формированию в обществе бескомпромиссного отношения к насилию. Источник информации: zamin.uz.