Shavkat Mirziyoyev Yaponiya imperatorini O‘zbekistonga taklif etdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya imperatori Naruxitoni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident matbuot xizmati ma’lum qildi. Uchrashuv davomida Shavkat Mirziyoyev va imperator Naruxito ikki xalqning ma’naviy yaqinligiga e’tibor qaratdilar.
Ular o‘zaro mentalitet, urf-odatlar va oilaviy qadriyatlarning o‘xshashligini ta’kidladilar. Shuningdek, Prezident Mirziyoyev O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlagani uchun imperatorga o‘z minnatdorligini bildirdi.
Toshkent va Tokio o‘rtasidagi madaniy hamda ta’lim sohasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi. Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning dekabr holatiga ko‘ra, 3 mingdan ortiq o‘zbekistonlik Yaponiyada amaliyot o‘tagan, 440 dan ziyod talaba esa Yaponiya universitetlarida stipendiya asosida ta’lim olgan.
2026 yilda Yaponiyada O‘zbekiston madaniyati va tarixiga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar tashkil etilishi rejalashtirilgan. Shuni ta’kidlash joizki, Naruxito Yaponiyaning 126-imperatori bo‘lib, 2019 yil may oyida taxtga o‘tirgan.
Uning hukmronlik davri «Reyva» — «Chiroyli uyg‘unlik» shiori ostida davom etmoqda. Imperator, shuningdek, suv yo‘llari tarixi va ekologiya, xususan suv va iqlim muammolari bo‘yicha mutaxassis sifatida tanilgan.

Шавкат Мирзиёев пригласил императора Японии в Узбекистан
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пригласил императора Японии Нарухито с официальным визитом в нашу страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Президента. Во время встречи Шавкат Мирзиёев и император Нарухито обратили внимание на духовную близость двух народов.
Они подчеркнули сходство менталитета, обычаев и семейных ценностей. Также Президент Мирзиёев выразил императору благодарность за поддержку реформ, проводимых в Узбекистане.
Были также обсуждены вопросы культурного и образовательного сотрудничества между Ташкентом и Токио. По данным, на декабрь текущего года более 3 тысяч узбекистанцев прошли практику в Японии, а свыше 440 студентов обучались в японских университетах на стипендии.
В 2026 году в Японии планируется организация выставок, посвящённых культуре и истории Узбекистана. Следует отметить, что Нарухито является 126-м императором Японии и взошёл на трон в мае 2019 года.
Его правление продолжается под девизом «Рэйва» — «Прекрасная гармония». Император также известен как специалист по истории водных путей и экологии, в частности по вопросам воды и климата.