Samarqand va Nara o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasida Nara shahri meri Gen Nakagava bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida hududlararo aloqalarni rivojlantirish va madaniy-gumanitar hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi. Samarqand va Nara shaharlari o‘rtasida birodarlik munosabatlari o‘rnatilgani alohida e’tirof etildi.
Tarixiy jihatdan Samarqand Buyuk Ipak yo‘lining markazi, Nara esa uning sharqiy darvozasi bo‘lgan. Ushbu shaharlar asrlar davomida xalqaro savdo va bilim almashinuvida muhim rol o‘ynab kelgan.
Nara shahri meri Gen Nakagava o‘z nutqida Nara shahridagi yangi bog‘lardan biriga Samarqand nomini berish qaroriga kelganini ma’lum qildi. Bu ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik ramzi sifatida alohida ahamiyatga ega.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini rivojlantirish, turizm, qishloq xo‘jaligi, transport, to‘qimachilik va shaharsozlik sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish zarurligi qayd etildi. Prezident Mirziyoyevning Yaponiyaga tashrifi davomida Tokio shahrida Yaponiya imperatori Naruxito, parlament vakillari hamda iqtisodiyot vaziri bilan uchrashuvlar tashkil etildi.
Uchrashuvlarda strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari muhokama qilindi.

Между Самаркандом и Нарой установлены братские связи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Японию встретился с мэром города Нара Геном Накагава. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы развития межрегиональных связей и культурно-гуманитарного сотрудничества. Особое внимание было уделено установлению братских отношений между городами Самарканд и Нара.
Исторически Самарканд являлся центром Великого шелкового пути, а Нара — его восточными воротами. Эти города на протяжении веков играли важную роль в международной торговле и обмене знаниями.
Мэр города Нара Ген Накагава в своей речи сообщил о решении назвать один из новых парков в Наре именем Самарканда. Это имеет особое значение как символ дружбы и сотрудничества между двумя народами.
Также было отмечено, что необходимо развивать торгово-экономические и инвестиционные связи, а также реализовывать совместные проекты в сферах туризма, сельского хозяйства, транспорта, текстильной промышленности и градостроительства. В ходе визита президента Мирзиёева в Японию в Токио были организованы встречи с императором Японии Нарухито, представителями парламента и министром экономики.
На встречах обсуждались вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства и продвижения совместных проектов.