Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish strategiyasi tasdiqlandi
O‘zbekiston Prezidenti bolalarni har qanday zo‘ravonlik va shafqatsizlikdan himoya qilishga qaratilgan keng qamrovli strategiyani tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat voyaga yetmaganlarga nisbatan zo‘ravonlikni aniqlash, oldini olish va bartaraf etish tizimini isloh qilish, shuningdek, jabrlanganlarni reabilitatsiya qilish uchun huquqiy asos yaratadi. Mazkur strategiya 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, dastlabki ikki yil uchun alohida dastur tasdiqlangan.
Strategiya doirasida 2026-yil 1-fevraldan boshlab yangi institutlar tashkil etiladi. Jumladan, noqulay muhitdan olingan bolalar uchun professional qabul qiluvchi oila xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Qabul qiluvchi ota-onalar maxsus tayyorgarlikdan o‘tib, har bir bola uchun minimal ish haqining ikki barobari miqdorida oylik mablag‘ bilan ta’minlanadi. Bundan tashqari, himoyaga muhtoj bolalar uchun ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash markazlari ochiladi.
2026-yil 1-sentabrdan boshlab zo‘ravonlikdan jabrlangan yoki guvoh bo‘lgan bolalarga davlat tomonidan yuridik yordam ko‘rsatilishi kafolatlanadi. Shuningdek, bunday bolalarning dastlabki ko‘rsatmalari videoga yozib olinib, ikkilamchi ruhiy zararlarning oldini olish choralari ko‘riladi.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya sohalaridagi xodimlar zo‘ravonlik holatlarini yashirgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortilishi belgilangan. Oilaviy muammolarni bartaraf etish maqsadida 2026-yil mart oyidan “mehrli oila” xizmati ishga tushadi.
Ushbu xizmat orqali ota-onalar bepul oilaviy terapiya bilan ta’minlanadi. Ijtimoiy xavfli holatdagi bolalar uchun maxsus ta’lim muassasalariga 5 foizgacha kvota ajratiladi.
Shuningdek, Gertsen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universitetining Toshkent filiali Milliy ijtimoiy himoya agentligi tasarrufiga o‘tkazilib, kadrlar tayyorlashning inklyuziv ta’lim, ijtimoiy ish va psixologiya kabi yo‘nalishlari rivojlantiriladi. 2026-yil 1-aprelga qadar “Yagona milliy ijtimoiy himoya” elektron platformasi ishga tushiriladi.
Bu platforma yordamga muhtoj bolalar va zo‘ravonlikka moyil shaxslar haqidagi ma’lumotlarni birlashtiradi. Strategiya doirasida tergovchilar, prokurorlar, sudyalar, ijtimoiy ishchilar va advokatlar uchun qisqa muddatli kurslar tashkil etiladi.

Утверждена стратегия защиты детей от насилия
Президент Узбекистана утвердил комплексную стратегию, направленную на защиту детей от любого насилия и жестокого обращения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ создаёт правовую основу для выявления, предотвращения и устранения насилия в отношении несовершеннолетних, а также для реабилитации пострадавших. Стратегия рассчитана на 2026–2030 годы, при этом для первых двух лет утверждена отдельная программа.
В рамках стратегии с 1 февраля 2026 года будут созданы новые институты. В частности, будет внедрена служба профессиональных приёмных семей для детей, взятых из неблагоприятной среды.
Приёмные родители пройдут специальную подготовку и будут обеспечены ежемесячным пособием в размере двойного минимального размера оплаты труда на каждого ребёнка. Кроме того, для детей, нуждающихся в защите, откроются центры социальной поддержки.
С 1 сентября 2026 года государство гарантирует юридическую помощь детям, пострадавшим от насилия или ставшим его свидетелями. Также первичные показания таких детей будут записываться на видео с целью предотвращения вторичной психологической травмы.
Сотрудники сферы образования, здравоохранения и социальной защиты, скрывающие случаи насилия, будут нести административную ответственность. С марта 2026 года для решения семейных проблем начнёт работу служба «любящая семья».
Через эту службу родители смогут бесплатно получить семейную терапию. Для детей, находящихся в социально опасном положении, будет выделена квота до 5% в специальных образовательных учреждениях.
Кроме того, филиал Российского государственного педагогического университета имени Герцена в Ташкенте будет передан в ведение Национального агентства социальной защиты, где будут развиваться направления подготовки кадров по инклюзивному образованию, социальной работе и психологии. К 1 апреля 2026 года будет запущена электронная платформа «Единая национальная социальная защита».
Эта платформа объединит информацию о детях, нуждающихся в помощи, и лицах, склонных к насилию. В рамках стратегии для следователей, прокуроров, судей, социальных работников и адвокатов будут организованы краткосрочные курсы.
Контроль за выполнением стратегии возложен на Национальную комиссию по делам детей. Информация опубликована на сайте *Podrobno.uz*.