O‘zbekiston ilk sun’iy yo‘ldoshini uchirishga tayyorlanmoqda
O‘zbekiston tarixida ilk bor sun’iy yo‘ldosh va birinchi o‘zbek kosmonavtini fazoga uchirish bo‘yicha ishlar boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilikni Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Oliy Majlis va xalqiga qilgan murojaatida e’lon qildi. Ushbu loyiha mamlakatimizning ilmiy va texnologik salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan.
2030-yilga kelib, IT xizmatlari eksportini 5 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Shu bilan birga, kelgusi yilda Toshkent shahri, Buxoro, Farg‘ona va Toshkent viloyatida to‘rtta data-markaz, ikkita superkompyuter va 15 ta oliy ta’lim muassasasida sun’iy intellekt laboratoriyalari ishga tushiriladi.
Bu imkoniyatlar tibbiyot, transport, qishloq xo‘jaligi, geologiya, bank-moliya va jamoat xavfsizligi sohalarida sun’iy intellektni keng joriy etishga xizmat qiladi. Bugungi kunda minglab iqtidorli yoshlar IT va sun’iy intellekt sohalarida faoliyat olib bormoqda.
Ularning dron va robototexnika yo‘nalishidagi ishlanmalarini amaliyotga tatbiq etish maqsadida “Raqamli texnologiyalar markazi” tashkil etiladi. Ushbu markaz yosh mutaxassislar va olimlarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, “Samarqand-2028” sun’iy yo‘ldoshi Xitoyning STAR.VISION kompaniyasi bilan hamkorlikda fazoga uchiriladi. Bu loyiha doirasida ilmiy va texnologik integratsiyani kuchaytirish, universitetlar va kompaniyalar bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Узбекистан готовится к запуску первого искусственного спутника
В истории Узбекистана впервые началась работа по запуску искусственного спутника и первого узбекского космонавта в космос. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эту новость президент Шавкат Мирзиёев объявил 26 декабря в обращении к Олий Мажлису и народу. Этот проект направлен на повышение научного и технологического потенциала нашей страны.
К 2030 году планируется довести экспорт IT-услуг до 5 миллиардов долларов. Кроме того, в следующем году в Ташкенте, Бухаре, Фергане и Ташкентской области будут запущены четыре дата-центра, два суперкомпьютера и лаборатории искусственного интеллекта в 15 высших учебных заведениях.
Эти возможности будут способствовать широкому внедрению искусственного интеллекта в сферах медицины, транспорта, сельского хозяйства, геологии, банковского дела и общественной безопасности. В настоящее время тысячи талантливых молодых людей работают в сферах IT и искусственного интеллекта.
Для практического применения их разработок в области дронов и робототехники будет создан «Центр цифровых технологий». Этот центр будет играть важную роль в подготовке молодых специалистов и ученых.
Также спутник «Самарканд-2028» будет запущен в космос в сотрудничестве с китайской компанией STAR.VISION. В рамках этого проекта достигнуты соглашения по укреплению научной и технологической интеграции, развитию сотрудничества с университетами и компаниями.