Toshkentda filtrsiz ko‘mir qozonlari faoliyati to‘xtatiladi
O‘zbekistonda filtrsiz ishlaydigan ko‘mir qozonlari faoliyati to‘xtatiladi va ular Toshkent shahridan tashqariga ko‘chiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga murojaatida ma’lum qildi. Ushbu chora atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik muammolarni kamaytirish maqsadida amalga oshiriladi.
Prezidentning ta’kidlashicha, hozirda Toshkent shahri va Toshkent viloyatida taxminan 2 mingta issiqxona ko‘mir va gaz yordamida isitiladi. Ushbu tizimni zamonaviylashtirish uchun kamida 200 gektar maydonni qamrab oluvchi agroklasterlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Agroklasterlarga kiruvchi issiqxonalar davlatdan subsidiya olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa issiqxona xo‘jaliklarini energiya samaradorligini oshirishga rag‘batlantiradi.
Shuningdek, Prezident ekologik barqarorlikka alohida e’tibor qaratib, yashil energetika rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga urg‘u berdi. Yirik sanoat korxonalari uchun atmosferaga chiqindilarni kuzatish, filtrlar o‘rnatish va tozalash inshootlarini barpo etish maqsadida 100 million dollarlik kredit liniyasi ajratilishi rejalashtirilgan.
Ushbu chora-tadbirlar ekologik holatni yaxshilash va resurslardan oqilona foydalanishni ta’minlashga qaratilgan. Manba: zamin.uz

В Ташкенте будет прекращена эксплуатация угольных котлов без фильтров
В Узбекистане прекратится работа угольных котлов без фильтров, и они будут перенесены за пределы города Ташкента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к Олий Мажлису. Эта мера принимается с целью охраны окружающей среды и снижения экологических проблем.
По словам Президента, в настоящее время в городе Ташкент и Ташкентской области около 2 тысяч теплиц отапливаются с помощью угля и газа. Для модернизации этой системы планируется создание агрокластеров, охватывающих не менее 200 гектаров.
Теплицы, входящие в агрокластеры, смогут получать государственные субсидии. Это будет стимулировать тепличные хозяйства повышать энергоэффективность.
Кроме того, Президент уделил особое внимание экологической устойчивости и подчеркнул поддержку развития зеленой энергетики. Для крупных промышленных предприятий планируется выделение кредитной линии в размере 100 миллионов долларов с целью мониторинга выбросов в атмосферу, установки фильтров и строительства очистных сооружений.
Эти меры направлены на улучшение экологической ситуации и рациональное использование ресурсов. Источник: zamin.uz