O‘zbekistonda 4 ming km zamonaviy avtobanlar quriladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va xalq oldidagi murojaatida transport infratuzilmasini tubdan yangilashga qaratilgan besh yillik dastur boshlanishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur mamlakatning tranzit salohiyatini oshirish va iqtisodiy o‘sishga kuchli turtki berishni maqsad qilgan. Bu haqda upl.uz xabar berdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, sifatli yo‘l tarmoqlari mamlakat yalpi ichki mahsulotiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi va iqtisodiy o‘sishga kamida 2 foizlik hissa qo‘shadi. Shu sababli, respublikaning asosiy yo‘l tarmoqlari qayta ko‘rib chiqilib, umumiy 4 ming kilometr masofadagi magistrallar xalqaro talabga mos zamonaviy avtobanlarga aylantiriladi.
Yangi loyihalar, avvalo, strategik ahamiyatga ega yo‘nalishlardan boshlanadi. Ular orasida Andijon–Qo‘ng‘irot va Toshkent–Termiz yo‘llari hamda Samarqand–Shahrisabz va Alat–Sariosiyo trassalari bor.
Ushbu yo‘llar zamonaviy talablarga mos ravishda rekonstruksiya qilinadi. Bundan tashqari, 800 kilometr masofadagi yuqori tezlikka mo‘ljallangan pullik yo‘llar qurilishi ham rejalashtirilgan.
Toshkent–Samarqand, Toshkent–Andijon va Toshkent–Bo‘stonliq yo‘nalishlarida pullik yo‘llar tashkil etiladi. Shuningdek, Pungan–Namangan va Qarshi–Shahrisabz yo‘llarida ham yangi infratuzilma barpo etiladi.
2026 yilgi rejaga ko‘ra, yana 300 kilometr yo‘l qayta ta’mirlanadi. Ta’mirlash ishlari, asosan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlaridagi muhim uchastkalarni qamrab oladi.
Shuningdek, shahar va shaharlararo transport tizimini rejalashtirishda aholi fikri inobatga olinadi, ekologiyaga ta’sir o‘rganiladi va piyodalar uchun qulay sharoitlar yaratiladi. Ta’kidlanishicha, O‘zbekistonning iqlim sharoiti -20 dan +50 darajagacha o‘zgaruvchan bo‘lgani uchun, zamonaviy avtobanlar qurilishida maxsus polimer-bitum materiallardan foydalanish zarur.

В Узбекистане построят 4 тысячи км современных автомагистралей
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в обращении к Олий Мажлису и народу объявил о начале пятилетней программы, направленной на коренное обновление транспортной инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная программа нацелена на повышение транзитного потенциала страны и мощный стимул экономическому росту. Об этом сообщает upl.uz.
По словам президента, качественные дорожные сети оказывают значительное влияние на валовой внутренний продукт страны и вносят не менее 2% в экономический рост. По этой причине основные дорожные сети республики будут пересмотрены, и в общей сложности 4 тысячи километров магистралей будут преобразованы в современные автобаны, соответствующие международным требованиям.
Новые проекты начнутся, прежде всего, с маршрутов стратегического значения. Среди них дороги Андижан–Куняургенч и Ташкент–Термез, а также трассы Самарканд–Шахрисабз и Алат–Сариасия.
Эти дороги будут реконструированы в соответствии с современными требованиями. Кроме того, запланировано строительство платных дорог протяжённостью 800 километров, предназначенных для высоких скоростей.
Платные дороги будут организованы на направлениях Ташкент–Самарканд, Ташкент–Андижан и Ташкент–Бостанлык. Также будет создана новая инфраструктура на дорогах Пунган–Наманган и Карши–Шахрисабз.
Согласно плану на 2026 год, будет отремонтировано ещё 300 километров дорог. Ремонтные работы в основном охватят важные участки в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях.
Кроме того, при планировании городской и междугородней транспортной системы будет учитываться мнение населения, изучаться влияние на экологию и создаваться комфортные условия для пешеходов. Отмечается, что климатические условия Узбекистана, где температура колеблется от -20 до +50 градусов, требуют использования специальных полимерно-битумных материалов при строительстве современных автобанов.