O‘zbekistonda aviachiptalarga talab 21% ga oshdi
2025 yilda O‘zbekistonda aviachiptalarga bo‘lgan qiziqish sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aviasales.uz ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilga nisbatan aviachipta izlash va bron qilish faolligi 21% ga ko‘paygan. Bu haqda kursiv.uz xabar berdi.
Ichki yo‘nalishlarga qiziqish 33% ga ortgani kuzatilgan bo‘lsa, xalqaro parvozlar bo‘yicha talab 18% ga oshgan. Natijada xalqaro yo‘nalishlar jami bronlarning 62% ini tashkil etdi.
Xorijga safarlar orasida Rossiya yo‘nalishiga qiziqish pasayib, ulushi 34% dan 29% gacha tushdi. Biroq Osiyo va Kavkaz davlatlariga parvozlar sezilarli darajada ommalashgan.
Xitoyga qiziqish ikki barobardan ko‘proqqa oshgani qayd etilgan. Shuningdek, Janubiy Koreya, Ozarbayjon, Qirg‘iziston va Gruziyaga parvozlar ham o‘sish ko‘rsatgan.
Xorijga uchish chiptalarining o‘rtacha narxi 5% ga arzonlashgan. Sayohatchilar endi parvozlarni o‘rtacha 10 kun oldin bron qilmoqda.
Ichki yo‘nalishlarga talab 20% ni tashkil etgan. Toshkentga qiziqish barqaror qolgan bo‘lsa, Samarqand va Buxoro yo‘nalishlariga talab biroz pasaygan.
Ayni paytda Urganch va Nukusga parvozlar ommabop bo‘lgan. Ichki aviachipta narxlari o‘rtacha 12% ga oshib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar uchun 1 million 96 ming so‘mni tashkil etgan.
Aviasales.uz foydalanuvchilari yil davomida 70 million soatdan ortiq vaqtni parvozlarda o‘tkazib, jami 750 million kilometr masofani bosib o‘tgan. Aviakompaniyalar orasida Uzbekistan Airways yetakchilikni saqlab qolgan.
U bozorning 45% ulushini egallagan. Keyingi o‘rinlarda Centrum Air, Ural Airlines, Qanot Sharq va Aeroflot joylashgan.