Sinoptiklar: -25 daraja haqidagi xabarlar yolg‘on
O‘zbekiston ijtimoiy tarmoqlarida havo harorati keskin sovib, -25 darajagacha tushishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar ko‘pchilikning e’tiborini tortdi va turli muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ammo Uzb_Meteo kanalining sinoptigi bu xabarlarni rad etdi va ularning haqiqatga mos kelmasligini ta’kidladi.
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, bunday ma’lumotlar asossiz va yolg‘on bo‘lib, ularga ishonmaslik kerak. Sinoptik bu kabi xabarlarni "feyk" deb baholab, aholiga mutlaq ishonchli manbalardan foydalanishni tavsiya qildi.
Shuningdek, meteorologik kuzatuvlar hozirgi kunda mamlakatda bunday darajada sovuq kuzatilishini ko‘rsatmayotganini qayd etdi. Mutaxassislarning fikricha, hozirgi ob-havo sharoiti me’yoriy darajada va havoning keskin sovib ketishi ehtimoli yo‘q.
Shu bois, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan tasdiqlanmagan xabarlarga ishonmaslik va faqat rasmiy manbalarga tayanish maqsadga muvofiqdir. Bu haqda upl.uz sayti xabar berdi.

Синоптики: сообщения о -25 градусах ложные
В социальных сетях Узбекистана распространились сообщения о резком похолодании до -25 градусов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти данные привлекли внимание многих и вызвали различные обсуждения. Однако синоптик канала Uzb_Meteo опроверг эти сообщения и подчеркнул, что они не соответствуют действительности.
По словам специалиста, такие сведения необоснованны и ложны, им не стоит доверять. Синоптик назвал подобные сообщения "фейком" и рекомендовал населению пользоваться исключительно надежными источниками.
Кроме того, метеорологические наблюдения на данный момент не показывают таких низких температур в стране. По мнению экспертов, текущие погодные условия находятся в пределах нормы, и резкого похолодания не ожидается.
Поэтому нецелесообразно доверять неподтвержденным сообщениям, распространяемым в социальных сетях, и следует опираться только на официальные источники. Об этом сообщил сайт upl.uz.