O‘zbekistonda har yili 200 mln daraxt ekiladi
O‘zbekistonda ekologik muhitni yaxshilash va aholi uchun qulay yashash sharoitlarini yaratishga qaratilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha “O‘zbekiston–2030” strategiyasining muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Loyiha doirasida mamlakatda ekologik muammolarni kamaytirish, shahar va hududlarda yashil maydonlarni kengaytirish hamda mikroklimatni yaxshilash asosiy maqsad sifatida belgilangan.
Loyiha bo‘yicha har yili 200 million tup daraxt ekilishi va ularning parvarish qilinishi rejalashtirilgan. Bu orqali mamlakatda ko‘kalamzorlashtirish jarayoni sezilarli darajada kengayadi.
Shahar hududlarining yashil maydonlar bilan qoplanish darajasini 30 foizga yetkazish ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, 1023 ta yangi yashil bog‘lar tashkil etilib, ular ekologik xavflarni kamaytirish va suv ta’minotini yaxshilashga xizmat qiladi.
Korxonalar tomonidan har yili 10 million tup daraxt ko‘chati ekiladi, bu esa sanoat hududlarida “yashil belbog‘”lar barpo etishga yordam beradi. Toshkent shahrida esa 4450 gektar yangi yashil maydonlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
“Yashil makon” loyihasining o‘ziga xos jihati shundaki, u nafaqat daraxtlarning ekilishi, balki ularning to‘g‘ri parvarishi va sug‘orish infratuzilmasini yaratishni ham o‘z ichiga oladi. Bu esa ekologik barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi.

В Узбекистане ежегодно высаживают 200 млн деревьев
В Узбекистане разработан общенациональный проект «Зеленое пространство», направленный на улучшение экологической среды и создание комфортных условий для жизни населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект является важной составной частью стратегии «Узбекистан–2030». В рамках проекта основными целями определены снижение экологических проблем в стране, расширение зеленых зон в городах и регионах, а также улучшение микроклимата.
По проекту планируется ежегодно сажать и ухаживать за 200 миллионами деревьев. Это позволит значительно расширить процесс озеленения в стране.
Предусмотрено довести уровень покрытия городских территорий зелеными насаждениями до 30 процентов. Кроме того, будет создано 1023 новых зеленых парка, которые будут способствовать снижению экологических рисков и улучшению водоснабжения.
Предприятия ежегодно будут высаживать 10 миллионов саженцев деревьев, что поможет создать «зеленые пояса» в промышленных зонах. В Ташкенте планируется создать 4450 гектаров новых зеленых зон.
Особенностью проекта «Зеленое пространство» является то, что он включает не только посадку деревьев, но и правильный уход за ними, а также создание инфраструктуры для полива. Это способствует обеспечению экологической устойчивости.
В результате реализации проекта экологическое состояние Узбекистана улучшится, а для населения будет создана комфортная среда для жизни. Источник: Zamin.uz