O‘zbekiston madaniy rivojlanish strategiyasi e’lon qilindi
O‘zbekiston 2030 yilgacha bo‘lgan davr uchun ma’naviy-ma’rifiy va madaniy rivojlanish strategiyasini ishlab chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat milliy qadriyatlarni mustahkamlash, jamiyatni g‘oyaviy tahdidlardan himoya qilish va madaniyat infratuzilmasini modernizatsiya qilishga qaratilgan. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
Strategiyada kitobxonlikni rivojlantirishga katta e’tibor qaratilgan. Rejaga ko‘ra, faol kitobxon yoshlar sonini 5 millionga yetkazish maqsad qilingan.
Shu maqsadda kutubxona fondidagi 40 million kitobni raqamlashtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, “O‘zbek adabiyoti xazinalari” va “Jahon bolalar adabiyoti durdonalari” kabi ko‘p jildli asarlarni chop etish yo‘lga qo‘yiladi.
Ijodiy salohiyatni oshirish doirasida har yili kamida 100 ta badiiy asar va bolalar uchun 50 ta badiiy kitob yaratish ko‘zda tutilgan. Ushbu jarayonlarda ilmiy va sotsiologik tadqiqotlar asosiy tayanch bo‘lib, ular ijtimoiy-ma’naviy muhitdagi o‘zgarishlarni kuzatish hamda milliy qadriyatlarni tizimli ravishda qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Ta’lim va tarbiya sohasida oila, maktab va davlat o‘rtasidagi hamkorlik asosiy tamoyil sifatida belgilangan. Ta’lim muassasalarini madaniyat markazlariga aylantirish, interaktiv yondashuvlarni joriy etish va yoshlarni tashqi g‘oyaviy ta’sirlardan himoya qilish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Madaniyat infratuzilmasi bo‘yicha teatr sohasiga alohida e’tibor qaratilgan. 2030 yilgacha mamlakatda 40 ta teatr rekonstruksiya qilinadi va 6 ta yangi teatr quriladi, jumladan, ikki yangi qo‘g‘irchoq teatri barpo etiladi.
Teatr tomoshabinlari sonini yiliga 5 millionga yetkazish va o‘zbek sahna san’atini xalqaro maydonga olib chiqish maqsad qilib qo‘yilgan. Shu bilan birga, teatrlarning moddiy-texnik bazasi yangilanadi va yuqori darajadagi sahna asarlari yaratiladi.

Стратегия культурного развития Узбекистана объявлена
Узбекистан разработал стратегию духовного, просветительского и культурного развития на период до 2030 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ направлен на укрепление национальных ценностей, защиту общества от идеологических угроз и модернизацию культурной инфраструктуры. Об этом сообщает podrobno.uz.
В стратегии уделяется большое внимание развитию чтения. Согласно плану, количество активных читателей среди молодежи должно достичь 5 миллионов.
В этой связи запланирована оцифровка 40 миллионов книг из библиотечного фонда. Также будет налажено издание многотомных произведений, таких как «Сокровища узбекской литературы» и «Шедевры мировой детской литературы».
В рамках повышения творческого потенциала предусматривается ежегодное создание не менее 100 художественных произведений и 50 художественных книг для детей. В этих процессах основой станут научные и социологические исследования, которые будут служить наблюдению за изменениями в социально-духовной среде и системной поддержке национальных ценностей.
В сфере образования и воспитания основным принципом определено сотрудничество семьи, школы и государства. Будут реализованы меры по превращению образовательных учреждений в культурные центры, внедрению интерактивных подходов и защите молодежи от внешних идеологических воздействий.
Особое внимание в культурной инфраструктуре уделено театральной сфере. До 2030 года в стране будет реконструировано 40 театров и построено 6 новых, в том числе два новых кукольных театра.
Поставлена цель увеличить количество театральных зрителей до 5 миллионов в год и вывести узбекское сценическое искусство на международную арену. При этом будет обновлена материально-техническая база театров и созданы постановки высокого уровня.