Ustyurtda yangi gaz zaxiralari topildi
2026 yil 10 yanvar kuni Ustyurt mintaqasidagi “Mo‘ynoq” koni hududida joylashgan Shagirlik-quyi Yura 2-sonli izlov qudug‘ida sanoat miqyosida tabiiy gaz oqimi aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu quduq 5 265 metr chuqurlikkacha burg‘ilangan bo‘lib, uning 5 061–5 265 metr oralig‘ida tabiiy gaz zaxiralari topilgan. Mazkur izlov ishlari “O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyati hamda “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” davlat muassasasi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Kelgusi rejalarga ko‘ra, ushbu maydonda 3 va 4-sonli izlov quduqlarini burg‘ilash ishlari o‘tkazilishi belgilangan. Tabiiy gaz oqimining aniqlanishi hududning energetika salohiyatini oshirishga xizmat qiladi va neft-gaz sanoatining rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi.
Barcha izlov va burg‘ilash ishlari zamonaviy texnologiyalar asosida, xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilingan holda olib borilmoqda. Bu jarayon hudud iqtisodiyoti va energetika sektorining rivojlanishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

В Устюрте обнаружены новые запасы газа
10 января 2026 года в поисковой скважине №2 Шагирлик-нижняя Юра, расположенной на месторождении «Муйнак» в Устюртском регионе, был обнаружен промышленный поток природного газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта скважина пробурена на глубину 5 265 метров, и запасы природного газа были обнаружены в интервале от 5 061 до 5 265 метров. Поисковые работы выполняются акционерным обществом «Узбекгеофизика» и государственным учреждением «Институт геологии и поисков нефтяных и газовых месторождений».
В планах на будущее предусмотрено бурение поисковых скважин №3 и №4 на данной площадке. Обнаружение потока природного газа способствует увеличению энергетического потенциала региона и вносит значительный вклад в развитие нефтегазовой промышленности.
Все поисковые и буровые работы проводятся на основе современных технологий с строгим соблюдением правил безопасности. Ожидается, что этот процесс окажет значительное влияние на развитие экономики региона и энергетического сектора.